Radioterapia, curieterapia
łac. Tumor, curieterapia

ang. Radiotherapy, curieterapiaRadioterapia to zabieg leczniczy, który polega na stosowaniu promieniowania jonizującego podczas różnych chorób- zwłaszcza nowotworów. Promieniowanie- wysyłając promienie X lub gamma- pozwala zabijać chore komórki i zatrzymać ich rozwój. Może być skuteczne podczas leczenia raka, ponieważ komórki nowotworowe są bardziej wrażliwe niż normalne komórki. Promieniowanie zwykle jest miejscowe, czyli obejmuje wyłącznie obszar, który został dotknięty zmianą chorobową. 

W historii radioterapia sięga odkrycia promieni X, przez Röntgena w 1895 roku i substancji radioaktywnych, przez Becquerela w 1896 roku. Następnie, przełomowe odkrycie radu przez Marię i Piotra Curie w 1898 roku.

Pierwsze zastosowanie promieniowania X w leczeniu, miało miejsce dwa miesiące po ich odkryciu, u kobiety z rakiem piersi w USA. Następnie, w ciągu kolejnych lat, zabiegi zaczęto stosować Niemczech, Francji oraz Austrii. Podczas pierwszych zabiegów z radioterapii, dochodziło u pacjentów do utraty włosów, co zwróciło uwagę lekarzy na ich potencjalny szkodliwy wpływ na zdrowe tkanki. Pierwszy raport, który opisał pozytywnie zakończoną radioterapię pochodzi z 1899 roku i dotyczył raka skóry. W następnych latach również radioterapia okazywała się skuteczna w leczeniu nowotworów skóry. W końcu zaczęto także wykorzystywać rad, który był stosowany głównie w leczeniu raka macicy. Ponadto, rad okazał się skuteczny w leczeniu raka piersi. Rozwinęła się również tzw. teleterapia, czyli metoda, która w leczeniu wykorzystuje wiązki promieniowania rentgenowskiego lub zawierającego rad, w kierunku zmienionych chorobowo narządów. 

REKLAMA

Radioterapia początkowo nie była techniką całkowicie nieszkodliwą dla organizmu. Bowiem, zbyt duże dawki promieniowania wywoływały różne powikłania zdrowotne. Dlatego też, po jakimś czasie, przed rozpoczęciem leczenia, przeprowadzano próby, dzięki którym możliwe było określenia właściwej dawki promieniowania bez wywołania powikłań. 

Odkrycie w 1941 roku, plutonu, doprowadziło do wykorzystywania w terapii sztucznych izotopów promieniotwórczych. Promienie gamma, które emitują tego typu izotopy, mogą być przekazywane bezpośrednio do zdrowych tkanek, za pomocą igły lub rurki. Sztuczne izotopy promieniotwórcze są o wiele bardziej bezpieczniejsze niż rentgenowskie, zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy przeprowadzających zabieg, ze względu na krótszy okres działania radu oraz emitowanie promieniowania gamma o niższej energii. Prócz plutonu, który skutecznie zastąpił promieniowanie rentgenowskie, wykryto kobalt, który zamienił rad, w leczeniu raka macicy, oraz cez i iryd, które również uzyskały odpowiednie zastosowanie. 

W ostatnich latach, radioterapia poszerzyła swoją działalność i obejmuje także wykorzystywanie izotopów promieniotwórczych oraz połączenie radioterapii z lekami stosowanymi podczas chemioterapii oraz hormonami w leczeniu raka. Nazywa się to terapią onkologiczną.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Radioterapia, curieterapia
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Impotencja, zaburzenia erekcji
Mięsak Kaposiego, opryszczka
Niedoczynność tarczycy, hipotyreoza
Nowotwór złośliwy pochwy, rak pochwy
Półpasiec
Rak skóry, czerniak złośliwy, złośliwy nowotwór skóry, błon śluzowych
Rak trzonu macicy, nowotwór złośliwy trzonu macicy
Wtórne nadciśnienie tętnicze
Zespół upośledzonego wchłaniania, złego wchłaniania
Ziarnica złośliwa, choroba Hodgkina, limfogranulomatoza
Zwężenie zastawki mitralnej, stenoza mitralna
Łysienie, wypadanie włosów
Brachyterapia, curieterapia
Radioizotopy, izotopy promieniotwórcze, pierwiastki
Radioterapia, curieterapiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj