Pandemia
łac. Pandemos, pandemonium

ang. PandemicPandemią, określa się chorobę, która pojawia się jednocześnie na wielu obszarach całego świata. Choroby odpowiedzialne za rozwój pandemii to zawsze infekcje zakaźne, które jak sama nazwa wskazuje mogą rozprzestrzeniać się w środowisku i przenosić z człowieka na człowieka. Wpływ na rozwój chorób zakaźnych mają różnego rodzaju bakterie, grzyby, wirusy czy pasożyty, na które dane otoczenie nie jest uodpornione. Zanim dojdzie do ogłoszenia stanu pandemii, choroba zakaźna pojawia się w pewnym, jednym miejscu na świecie. Gdy tam osiągnie szczyt, bardzo często ludzki organizm zaczyna się na nią samoistnie uodparniać i objawy, które początkowo były bardzo poważne, słabną. Choroba, nie mogąc zatem wywołać już większych zniszczeń na danym obszarze, rozprzestrzenia się do innych miejsc na ziemi, gdzie ludzie nie nabyli na nią odporności.

Pandemia różni się od epidemii głównie tym, że obejmuje bardzo duże regiony na całym świecie, podczas gdy epidemia może dotyczyć tylko jednej małej społeczności, np. rodziny, szkoły, miasta, miejscowości, itp. Pandemia może być uznana jako klęska żywiołowa i prowadzić do zgonów na masową skalę.

Mimo, że stan nauki i medycyny poszedł do przodu, naukowcy nadal spotykają się z nowymi, nieodkrytymi dotąd, rodzajami chorób zakaźnych. Nie jest to jednak od razu powód do ogłaszania pandemii. Lekarze prowadzą najpierw specjalne badania i wtedy mogą ocenić, jakie ewentualne szkody u ludzi może wyrządzić dana choroba.

Najczęściej do rozwoju pandemii, może dojść w wyniku ciągłych podróży, badań czy migracji, gdyż właśnie wtedy najłatwiej zarazić się jakąś chorobą zakaźną.

Czytając różne książki historyczne, możemy się dzisiaj dowiedzieć, że właśnie owe migracje i przeprowadzki pierwszych ludzi bardzo często prowadziły do rozwoju różnych pandemii lub epidemii. Jest to związane z ciągłymi zmianami właściwości środowiska.

Zakażenie ospą
Ospa prawdziwa to pierwsza, wytępiona przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) w 1977 roku, choroba, która w dawnych czasach była bardzo poważną pandemią, często powracającą i prowadzącą do śmierci wielu osób.
Ospa jest chorobą znaną już od czasów starożytnych. Pojawiała się ona początkowo u zwierząt, a następnie przez kontakt z nimi zarażali się ludzie. Ospa wywoływana jest przez pokswirusy, a za miejsce jej pochodzenia podaje się Indie. Ospa nie jest niebezpieczną chorobą zakaźną, jednak ówczesne metody leczenia nie były w stanie uleczyć chorych, dlatego też większość z nich umierała. Zakażenie ospą jest dość nietypowe z tego względu, że raz przebyte, nigdy więcej się nie pojawi, ponieważ organizm ludzki, potrafi samoistnie uodpornić się na tego wirusa.
W dziejach ludzkości, pojawiało się bardzo dużo pandemii ospy. Najbardziej znaną jest ta, którą wywołali w XV wieku w Ameryce, Hiszpanie, przywożąc tam wirusa i siejąc tam spustoszenie. Dzięki temu, ułatwili sobie podbicie tych terenów.

REKLAMA

Jako inne choroby wywołujące pandemię w historii ludzkości wymienia się także: dżumę, cholerę i grypę.

Dżuma
Pierwsze pandemie dżumy, nazywanej także czarną śmiercią, pojawiły się w średniowieczu, około 1364 roku prowadząc do śmierci bardzo wielu ludzi. Kolejna pandemia pojawiła się na początku XVIII wieku, a potem między 1894 a 1900 rokiem.
Dżuma pojawia się w wyniku ukąszenia przez zarażone bakterią zwierzę.

Cholera
Cholera jest kolejną chorobą, której pojawienie się, dawniej, uznawano za pandemię. Obecnie choroba występuje rzadziej i nigdy nie ma charakteru pandemicznego.
Podobnie jak ospa, cholera, swoje początki ma w Indiach, a konkretniej w delcie rzeki Ganges. Bakterie odpowiedzialne za rozwój cholery, są bardzo odporne na wilgoć i ciepło, dlatego też mogą przeżyć bardzo długo. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez spożycie skażonej bakteriami cholery, wody lub żywności.
Znane z historii pandemie cholery były wywołane głównie szybkim rozwojem handlu, dzięki któremu bakterie, mogły rozprzestrzeniać się na wielu obszarach. Można wymienić 7 najpoważniejszych pandemii cholery, z których najgorsza była druga, gdyż objęła większość regionów świata i doprowadziła w nich do spustoszenia na bardzo dużą skalę.
Ze względu na fakt, iż bakterie cholery mogą przeżyć nawet w niekorzystnych dla nich warunkach, choroba, mogła być w łatwy sposób przewożona przez handlarzy do innych miejsc na ziemi.
Zarówno cholera, jak i dżuma to choroby, których pandemiczne właściwości zostały ograniczone, dzięki prowadzonym w tym kierunku wieloletnim badaniom. Obecnie, jeśli dojdzie do rozwoju tego typu chorób, możliwe jest ich skuteczne wyleczenie i co więcej, osłabienie ich zakaźności.

Grypa
Grypa jest chorobą, która nie tylko dawniej, ale również dziś, bardzo często pojawia się na całym świecie, z tą różnicą, że dawniej określano ją jako pandemię i bardzo często kończyła się ona śmiercią. Grypa wywołana jest przez wirusy, które rozprzestrzeniają się bardzo szybko, a do otoczenia są wydzielane drogą kropelkową (np. podczas kaszlu).
W historii ludzkości znanych jest około 16 pandemii grypy, które doprowadziły do bardzo dużych strat w ludziach. Mimo, iż podczas ostatnich pandemii były już znane leki przeciwko grypie, obszar jej działania był na tyle duży, że niemożliwe okazało się wyleczenie wszystkich chorych. Bardzo wiele ludzi ginęło i nie była to śmierć łatwa. Ci, którzy przeżyli, uznają to za cud i ze łzami w oczach wspominają tamte czasy.
Grypa obecnie wydaje się zwykłą chorobą, podobną do przeziębienia. Uznaje się ją za epidemię, gdyż bardzo często pojawia się w tym samym czasie, na jednym obszarze.
Wirus grypy stale zmienia swoje właściwości, dlatego też za każdym razem może doprowadzić do innych objawów.
Grypę można podzielić na podtypy: A, B i C, w zależności od siły choroby, objawów jakie wywołuje oraz rodzaju wirusa, który doprowadził do jej rozwoju.

Choroby przenoszone drogą płciową
Lista chorób wenerycznych, czyli takich które dotyczą schorzeń nabywanych przez kontakty płciowe, o wymiarze pandemicznym jest bardzo długa i również zalicza się je do chorób zakaźnych.
Dawniej, chorobami przenoszonymi drogą płciową był syfilis oraz kiła. Do zarażeń dochodziło podczas kontaktu seksualnego z chorą osobą. Równie powszechne było zakażenie wirusem HIV, które wtedy jeszcze nie było tak powszechnie znane, jak dzisiaj. Choroby przenoszone drogą płciową były powszechnym problemem, uznawanym za pandemię. Na ich rozwój, wpływ miały częste kontakty seksualne z różnymi partnerami, nierozwinięty rynek produkcji prezerwatyw oraz brak odpowiedniej wiedzy medycznej na temat tych chorób.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Pandemia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

PandemiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj