Dializa otrzewnowa
ang. Peritoneal dialysisDializa otrzewnowa jest metodą usuwania produktów przemiany materii z krwi w momencie, gdy nerki są na tyle chore, że nie mogą same przeprowadzić tego procesu. Podczas dializy otrzewnowej naczynia krwionośne znajdujące się w otrzewnej (błonie otaczającej jamę brzuszną) są wypełniane płynem dializacyjnym, po czym jest on przekazywany do nerek. Dializa otrzewnowa jest nieinwazyjną i jednocześnie bardziej powszechną metodą oczyszczania krwi niż hemodializa. Po przebyciu dializy otrzewnowej bardzo rzadko konieczne jest stosowanie specjalnej diety i możliwe jest przyjmowanie leków, co jest niemożliwe po przejściu hemodializy. Dializę otrzewnową można wykonać nawet samemu w domu.

Ta forma dializy jest najbardziej polecana osobom z przewlekłą niewydolnością nerek, czyli u których nerki ulegały uszkodzeniom na przestrzeni kilku lat. Dializa otrzewnowa jest dobrym wprowadzeniem do przeszczepu nerek. Najczęstsze przyczyny niewydolności nerek to:
? Cukrzyca,
? Wysokie ciśnienie krwi,
? Kłębuszkowe zapalenie nerek,
? Zapalenie naczyń krwionośnych,
? Wielotorbielowatość nerek.

Lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań pomoże określić jaki rodzaj dializy u danego pacjenta może przynieść zamierzone rezultaty. Badania obejmują:
? Ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjenta,
? Badania krwi i moczu,
? Badanie czynności nerek.

Dializa otrzewnowa jest najlepsza w przypadku, gdy:

 • Jest podejrzenie, że organizm pacjenta nie będzie w stanie zatolerować szybkich zmian w poziomie płynów, co ma miejsce podczas hemodializy. Zabieg hemodializy polega bowiem na podłączeniu pacjenta do specjalnego urządzenia, przez które będzie przepływała i jednocześnie, oczyszczała się, jego krew, a następnie od razu powraca ona na swoje pierwotne miejsce.
 • Pacjent chce tylko minimalnie zmniejszyć objawy, które uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie.

 

REKLAMA

Dializa otrzewnowa może się okazać niekorzystna, gdy:
? Pacjent ma szerokie, chirurgiczne blizny w jamie brzusznej,
? Pacjent nie ma możliwości w żaden sposób kontrolować swojego stanu podczas dializy,
? Pacjent ma chorobę zapalną jelit lub przewlekłe zapalenie uchyłków.

Większość ludzi, którzy wymagają dializy i mają niewydolność nerek, jednocześnie cierpi na inne problemy zdrowotne. Dializa w takich przypadkach pozwala poprawić stan zdrowia i przedłużyć życie, jednak mimo wszystko, nadal, pacjenci z niewydolnością nerek i po przebytej dializie, żyją o wiele krócej niż normalny, zdrowy człowiek.

Główne powikłania, jakie mogą pojawić się po dializie otrzewnowej:

 • Infekcje. Najczęstszym powikłaniem, jakie pojawia się u osób po przebyciu dializy otrzewnowej jest zakażenie otrzewnej lub jamy brzusznej. Zakażenie, może się rozwinąć w miejscu w brzuchu, gdzie została wprowadzona rurka, aby przekazać płyn dializacyjny.
 • Zwiększenie masy ciała. Płyn dializacyjny, który ma oczyścić krew, zawiera duże dawki cukru (glukozy), przez co stosując ten płyn każdego dnia, wprowadza się do organizmu ogromne ilości kalorii. Ponadto, wysoki poziom zawartości cukru w płynie dializacyjnym może prowadzić do rozwoju cukrzycy.
 • Osłabienie mięśni brzucha (przepuklina). Płyn dializacyjny, utrzymujący się w brzuchu przez dłuższy czas, może doprowadzić do obciążenia mięśni brzucha i rozwoju przepukliny.

Inne powikłania, jakie mogą powstać w wyniku dializy otrzewnowej lub niewydolności nerek:

 • Niedokrwistość, czyli niedostateczna ilość czerwonych krwinek we krwi. Jest to najczęściej pojawiający się problem przy niewydolności nerek, ze względu na fakt, iż narządy nie wytwarzają wtedy odpowiedniej ilości hormonu o nazwie erytropoetyna, który stymuluje powstawanie czerwonych krwinek.
 • Choroby kości. Jeśli nerki są uszkodzone, to nie mogą wykorzystywać witaminy D w celu wchłaniania wapnia, przez co kości ulegają osłabieniu. Wytwarzanie zbyt dużej ilości parathormonu, które jest częstym powikłaniem niewydolności nerek, również może spowodować, że kości nie wchłoną odpowiedniej ilości wapnia.
 • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie). Nadciśnienie tętnicze, to bardzo często pojawiające się podczas niewydolności nerek zaburzenie zdrowotne. W przypadku, gdy osoba z chorobą nerek, spożywa zbyt dużo soli i pije zbyt duże ilości płynów, nadciśnienie tętnicze, może się jeszcze bardziej pogorszyć. Nadciśnienie tętnicze nieleczone, może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
 • Amyloidoza. Dializa może doprowadzić do rozwoju amyloidozy, czyli pozakomórkowego odkładania się białek, np. w stawach czy ścięgnach, powodując ból oraz sztywność stawów. Najczęściej do rozwoju amyloidozy dochodzi u pacjentów, którzy korzystają z dializy około 5 lat.
 • Niewydolność serca czy obrzęk płuc, spowodowane przyjmowaniem przez organizm zbyt dużej ilości płynu dializacyjnego.

   


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Dializa otrzewnowa
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Cukrzyca
Mocznica, uremia
Niewydolność nerek
Śródmiąższowe zapalenie nerek
Zapalenie otrzewnej
Dializa otrzewnowa
Dializa, dializa pozaustrojowa
Hemodializa, dializa pozaustrojowaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj