Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
łac. Escherichia coli

ang. Escherichia coli, EHEC


Powiązana grafika:
(otwieranie w nowym oknie)
EHEC  Escherichia coli
EHEC Escherichia coli
Escherichia coli, E. Coli
Escherichia coli, E. Coli
Zarażenie bakterią
Zarażenie bakterią
Pałeczka okrężnicy
Pałeczka okrężnicy

  

Escherichia coli (łac. Escherichia coli, E. coli) inaczej pałeczka okrężnicy, jest szczepem bakterii powszechnie spotykanym w jelitach zarówno ludzi jak i zwierząt. Stanowi w jelicie fizjologiczną florę bakteryjną. Spotkać ją można również w wodzie i glebie, gdzie trafia z odchodami. Większość szczepów E. Coli – Gram (-) ujemnej bakterii, jest nieszkodliwa dla ludzkiego zdrowia. Jednak istnieją szczepy, jak np. EHEC (szczep E. coli O157:H7), mogące spowodować poważne zatrucie organizmu. Bakteria jest przenoszona głównie drogą pokarmową, przez spożywanie skażonej żywności (surowe lub niedogotowane mięso, warzywa). Bakterie EHEC wytwarzają toksyny.

Objawami zatrucia EHEC są bóle brzucha i biegunki (czasami krwiste w przypadku krwotocznego zapalenia jelita grubego). U chorych obserwuje się również w niektórych przypadkach gorączkę i wymioty.

Czas inkubacji Escherichia coli waha się od 3 do 10 dni (średnio 4 dni) od momentu zakażenia. Zdecydowana większość pacjentów powraca do pełni zdrowia po ok. 10 dniach. W przypadku dzieci i osób starszych zakażenie może powodować zagrożenie życia. Szacuje się że u ok. 10% chorych dochodzi do powstania zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). Zespół HUS jest częstą przyczyną ostrej niewydolności nerek, mogącą powodować powikłania neurologiczne (drgawki, udar mózgu, śpiączka).

REKLAMA

Głównymi nosicielami Escherichia coli jest bydło i inne przeżuwacze. Ze zwierząt patogen jest przenoszony na ludzi głównie przez spożycie surowego lub niedogotowanego mięsa czy mleka. Skażona zwierzęcymi fekaliami woda i żywność, również mogą prowadzić do infekcji. W celu ochrony przed zarażeniem należy zwrócić uwagę, aby nie doprowadzać do skażeń pośrednich – np. podawanie posiłków na talerzu, który miał kontakt ze skażonym mięsem lub warzywami. Przykładami potraw skażonymi E. Coli mogą być hamburgery, świeże niepasteryzowane soki, jogurty, sery czy mleko. Aby ustrzec się przed infekcją, należy unikać kontaktu z odchodami zwierząt. 

W celu uniknięcia zakażenia należy przestrzegać higieny (częste mycie rąk) oraz gotować żywność w temp. nie mniejszej niż 70 st. C. 

W leczeni zakażeń EHEC stosuje się powszechnie penicyliny szerokowachlarzowe oraz penicyliny z inhibitorem, fluorochinolony, tetracykliny, cefalosporyny, aminoglikozydy.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Infekcyjne zapalenie wsierdzia
Nowotwór jelita grubego i odbytnicy, rak jelita
Przetoki w narządach rodnych, przetoka pochwy
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Zapalenie ucha wewnętrznego
Gruczolak, nowotwór nabłonkowy, tkanka nabłonkowa
Kolonoskopia, badanie jelita
Pałeczka okrężnicy - Escherichia coli, E. Coli – EHEC
Zespół hemolityczno-mocznicowy, HUS, EHEC



Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj