Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedno z niebezpiecznych form zapalenia wątroby spowodowane przez zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV). Wirusowe zapalenie wątroby typu B może występować w formie ostrej, pojawiającej się nagle oraz przewlekłej, czyli długotrwałej. Ten rodzaj zapalenia wątroby jest jedną z najczęstszych chorób zakaźnych na całym świecie. Na szczęście, wynaleziono skuteczną szczepionkę, która zapobiega rozwojowi tej choroby.
Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu B wahają się od łagodnych do bardzo poważnych. U niektórych osób, objawy mogą w ogóle się nie pojawić, przez co nie są one świadome faktu, że zachorowały. Jeśli u pacjenta rozwija się przewlekłe zapalenie, może dojść do poważnego uszkodzenia wątroby w wyniku bliznowacenia, marskości, co często kończy się pojawieniem się w wątrobie komórek nowotworowych.
Do zarażenia HBV, może dojść drogą płciową oraz przez niewielkie rany czy przerwy w skórze lub jamie ustnej. W momencie zarażenia, wirus przenika do krwiobiegu i płynów ustrojowych.
Drogi zarażenia wirusem zapalenia wątroby typu B:
- Przekazanie wirusa przez chorą matkę dziecku, podczas porodu,
- Kontakt z krwią zakażoną tym rodzajem wirusa. Może do tego dojść podczas zabiegów wykonywanych niesterylnymi przyrządami, np. wstrzykiwanie narkotyków przy pomocy używanej igły bezpośrednio do żyły,
- Seks z zarażoną wirusem HBV osobą (głównie seks analny).
Mimo, że istnieje wiele możliwości na przekazanie wirusa HBV drugiej osobie, nie jest to takie proste. Do zarażenia z pewnością nie dojdzie podczas normalnego kontaktu z chorą osobą (np. podanie ręki). Również korzystanie z jednej łazienki, co chory oraz przebywanie w jednym pomieszczeniu nie zwiększa ryzyka zarażenia wirusem.
Szacuje się, że na świecie żyje ponad 300 milionów osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu B. Wiele osób jest również nosicielami wirusa. U takich ludzi nie pojawiają się objawy choroby, jednak istnieje duże ryzyko, zarażenia się od nich. Na świecie istnieje wiele regionów endemicznych dla HBV, czyli takich, gdzie choroba występuje praktycznie cały czas. Ludzie mieszkający na tych obszarach są najbardziej narażeni na zachorowanie, co więcej dzieci i niemowlęta urodzone w takich miejscach mają 90% szans na zarażenie wirusem. Dzieje się tak dlatego, że układ odpornościowych tych ludzi nie jest w stanie wytworzyć przeciwciał, które zniszczą wirusa.