Wszy, anoplura
łac. Pediculus

ang. Lice, AnopluraWszy to nazwa bezskrzydłych pasożytów zaliczanych do grupy owadów oraz insektów, które przenoszą choroby u ssaków. Wszy są bardzo małe, mają płaskie ciała i krótkie nogi, którymi najczęściej wczepiają się do skóry żywiciela.

Wszy to pasożyty zewnętrzne pojawiające się u ssaków, w tym u ludzi. Dzięki odpowiednio przystosowanej budowie ciała (wszy posiadają kłująco ? ssące narządy gębowe), wszy żywią się krwią nosiciela. Wszy można podzielić na wiele gatunków. Ludzi dotyczą głównie wszy ludzkie i łonowe, które wyglądem przypominają kraba. Samica wesz, może przez całe swoje życie, złożyć na skórze lub ubraniu żywiciela do 300 jaj. Larwy wesz są podobne do dorosłych osobników. Cykl życia wszy trwa około 16 dni. Wszy rozwijają się zwykle w miejscach, gdzie nie dociera woda i jest ciasno. Wszy mogą przenosić liczne choroby i zakażenia bakteryjne (dur), co jest najczęściej wynikiem uszkodzenia pasożyta i przedostania się jego kału lub innej substancji w głąb skóry. 

REKLAMA

Jak było wspomniane wcześniej, wszy posiadają kłująco ? ssące narządy gębowe, którymi wkłuwają się w skórę nosiciela i żywią się jego krwią. Wszy mają tendencję do bardzo szybkiego mnożenia się i wyniszczania organizmu żywiciela, co czasami, może się zakończyć śmiercią. 

Wszy dotyczą nie tylko ludzi, ale również zwierząt. Mogą pojawiać się także u zwierząt hodowanych na mięso. Hodowcy zatem, powinni mieć na uwadze zdrowie zwierząt i regularnie je obserwować. 

Wszy pojawiają się nawet u roślin pod postacią tzw. mszyc.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Wszy, anoplura
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Wszawica
Wszy, anopluraTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj