Wewnątrznaczyniowe USG
łac. Ultrasound intravascularis

ang. Intravascular ultrasoundWewnątrznaczyniowe badanie USG to metoda badania, która wykorzystuje fale dźwiękowe o odpowiedniej częstotliwości do zobrazowania wnętrza naczyń wieńcowych oraz pozostałych, które przekazują krew bezpośrednio do serca. Wewnątrznaczyniowe USG korzystając z fal dźwiękowych tworzy ruchome obrazy narządów i układów znajdujących się w organizmie. Wewnątrznaczyniowe USG, najczęściej wykorzystuje badanie echokardiograficzne oraz cewnikowanie serca, przez co najczęściej nazywa się je echem wewnątrznaczyniowym.

Badanie polega na wprowadzeniu bezpośrednio do tętnicy cewnika (cienkiej, pustej i elastycznej rurki), który zakończony jest specjalną kamerką dającą obraz z wnętrza naczynia, na podłączonym do niej monitorze. Najczęściej do badania wykorzystuje się tętnicy w okolicy pachwiny i powoli wprowadza się ją głębiej, aż do serca. Dzięki temu, lekarz ma wgląd do wnętrza naczyń krwionośnych i może określić czy doszło w nich do jakichkolwiek zmian. 

REKLAMA

Echo wewnątrznaczyniowe przeprowadza się najczęściej podczas angioplastyki, czyli badania, które pokazuje ogólny stan tętnic wieńcowych, jednak nie daje wglądu we wnętrze naczynia. Echo wewnątrznaczyniowe wskazuje zmiany zachodzące w ścianach tętnic, np. odkładanie się złogów cholesterolu oraz tłuszczów (tworzenie się blaszek miażdżycowych), co jest częstą przyczyną miażdżycy, czyli twardnienia i zwężenia tętnic.

Bardzo często echo wewnątrznaczyniowe pozwala wykryć restenozę, czyli nawrót zwężenia tętnicy, po jej wcześniejszym chirurgicznym poszerzeniu.

Echo wewnątrznaczyniowe może być wykorzystywane do:
- Oceny stanu aorty i struktur wyściełających ściany tętnic,
- Określenia naczyń krwionośnych, które są zaangażowane w rozwarstwienie aorty,
- Oceny, w jakim miejscu należy przeprowadzić zabieg stentowania, czyli poszerzenia zwężonych chorobowo tętnic wieńcowych,
- Oceny skuteczności angioplastyki oraz stentowania.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Wewnątrznaczyniowe USG
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Rozsiane wykrzepianie wewnątrznaczyniowe, zespół
Wewnątrznaczyniowe USGTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj