USG, ultrasonografia
łac. USG, ultrasonography

ang. USG, ultrasonographyUSG (ultrasonografia) to badanie narządów wewnętrznych lub naczyń krwionośnych za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Jednym z rodzajów USG jest tzw. USG dopplerowskie, które wykorzystywane jest do badania składu krwi przepływającej przez tętnice oraz żyły. Istnieje kilka rodzajów fal ultradźwiękowych wykorzystywanych podczas badania ultrasonograficznego. Wybór odpowiednich fal zależny jest od części ciała, która ma być zbadana. 

USG jest nieinwazyjną, bezpieczną metodą badania różnych narządów i części ciała pacjenta. Badanie ultrasonograficzne może obejmować zarówno oczy, jak i jamę brzuszną, miednicę, piersi, serce, tętnice oraz żyły. Najczęściej USG wykonuje się do diagnozowania chorób, zlokalizowania źródła i przyczyny bólu, a nawet odnalezienia kamieni w nerkach lub pęcherzyku żółciowym. Ponadto, USG może się okazać pomocne lekarzom, którzy przeprowadzają biopsję (wprowadzanie igły głęboko pod skórę, w celu pobrania próbki tkanki, która może zawierać chore komórki), w celu odnalezienia jakichkolwiek zmian chorobowych. Ważną informacją jest to, że USG tworzy obrazy w czasie rzeczywistym, praktycznie natychmiastowo. 

REKLAMA

Równie przydatne jest USG dopplerowskie, które może wykazać różne zmiany rozwijające się w tętnicach i żyłach, np. zablokowanie lub zwężenie tętnic. Innym rodzajem USG jest ultrasonografia endoskopowa, jaka wykorzystuje do obrazowania endoskop, czyli cienką, elastyczną rurkę, która najczęściej wprowadzana jest do organizmu przez gardło, a na końcu zawiera specjalną kamerkę, dzięki czemu możliwe jest odczytanie obrazu na monitorze. Endoskopowe USG przeprowadzane jest w celu zaobserwowania zmian, jakie rozwijają się w przewodzie pokarmowym. Kolejnym typem jest USG przezpochwowe lub domaciczne, w którym cienką, elastyczną rurkę zakończoną kamerką, wprowadza się do pochwy w celu uzyskania dokładniejszego obrazu jajników oraz macicy. Czasami, wykonuje się domaciczne USG dopplerowskie, które ma wykazać nieprawidłowości w przepływie krwi związane z rakiem jajnika.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
USG, ultrasonografia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj