Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
łac. Vertebrata replacement therapy, HRT

ang. Hormone replacement therapy, HRTHormonalną terapią zastępczą nazywa się stosowanie żeńskich hormonów płciowych w postaci syntetycznej lub naturalnej, w celu uzupełnienia braku lub niedoboru pewnych hormonów, które są produkowane w organizmie kobiety. Hormonalną terapię zastępczą określa się również często estrogenową terapią zastępczą, ponieważ początkowo, zastępcze dawki hormonów zawierały głównie estrogen. 

Estrogen 
Obecnie, istnieje bardzo dużo leków, które różnią się nieznacznie składem i są stosowane podczas hormonalnej terapii zastępczej. Są to głównie związki estrogenu. Tego typu środki sprzedawane są wyłącznie na receptę, a ich rodzaj określa lekarz w zależności od stanu zdrowia pacjentki. Najbardziej powszechne związki estrogenu zalecane podczas hormonalnej terapii zastępczej to:
- Estron. Ten związek estrogenu podawany jest głównie kobietom po menopauzie, u których obserwuje się jego znaczny niedobór.
- Estradiol. Jest to forma estrogenu, która naturalnie występuje u kobiet przed menopauzą. Podawany jest w sytuacjach niedoborów w postaci tabletek lub kremów dopochwowych.
- Estriol. Jest to słaba forma estrogenu produkowana poprzez podział innych związków estrogenowych w organizmie kobiety. 

Estrogenowa terapia zastępcza obejmuje stosowanie tabletek, dopochwowych kremów i maści oraz zastrzyków z odpowiednimi dawkami hormonów. Ponadto, choć rzadziej, wszczepiane są tzw. implanty estrogenowe, zwykle w postaci niewielkich granulek wprowadzanych pod skórę. 

Progestageny 
Coraz częściej, hormonalna terapia zastępcza, obejmuje również przyjmowanie zastępczych dawek estrogenu i progestagenu. Progestageny, to syntetyczne formy progesteronu, które są podawane z estrogenami, w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa rozwoju raka macicy. 

REKLAMA

Kombinacje estrogenu i testosteronu
Kobiece jajniki, wydzielają niewielkie ilości męskiego hormonu płciowego- testosteronu. Jeśli kobieta miała chirurgicznie usunięte jajniki, z czasem, w ramach terapii hormonalnej, powinna zacząć przyjmować zastępcze dawki estrogenu oraz testosteronu. Kombinacje estrogenu i progesteronu noszą nazwę estrotestów i występują głównie w postaci tabletek oraz kremów dopochwowych. Często kobietom, które mają pewne problemy z pochwą i nie mogą przyjmować estrogenu, zaleca się stosowanie kremów zawierających wyłącznie testosteron. 

Kombinacje estrogenu i leków uspokajających
Na rynku istnieje kilka środków farmakologicznych, które łączą w sobie estrogen z lekami uspokajającymi (głównie z chlordiazepoksydem). Lekarze jednak ostrzegają przed stosowaniem tych środków, gdyż często wywołują one liczne działania niepożądane.

Hormonalna terapia zastępcza obejmuje stosowanie tabletek, plastrów czy kremów dopochwowych, a także przyjmowanie zastrzyków. Forma terapii zależna jest od stanu zdrowia pacjentki i powinna być dla niej jak najbardziej bezpieczna. Przykładowo, jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy, bez wątpienia otrzyma maść dopochwową, aby poprawić wilgotność narządu. Jeśli pacjentka odczuwa ciągłe uderzenia gorąca, cierpi na osteoporozę lub choroby serca, zwykle zaleca się jej środki doustne lub plastry. Wszystkie środki stosowane podczas hormonalnej terapii zastępczej można nabyć jedynie na receptę przepisaną przez lekarza.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Borelioza
Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
Fobia, fobia społeczna
Kardiomegalia
Liszaj płaski, liszaj czerwony
Menorrhagia, obfite miesiączki
Mukowiscydoza, zwłóknienie torbielowate
Nadczynność tarczycy, hipertyreoza
Nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza, hipertyreoza
Nerwica lękowa
Androgeny, hormony męskie
Chelatacja, chelacja
Drżenie rąk
Fizjoterapia
Fototerapia
Hormonalna terapia zastępcza, HRT
Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Immunoterapia, odczulanie
Leczenie hormonalne
Menopauza
Ostuda, melanodermia
Radioterapia, curieterapia
Terapia tańcemTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj