Statyny
łac. Statins

ang. StatinsStatynami określa się substancje lecznicze, które mają za zadanie obniżyć poziom złego cholesterolu w organizmie. Są to najskuteczniejsze środki farmakologiczne działające w tym kierunku. Statyny bowiem, hamują działanie enzymu reduktazy, który wpływa na produkcję cholesterolu w organizmie. Statyny zatem, obniżają poziom cholesterolu we krwi dzięki spowolnieniu produkcji cholesterolu oraz zwiększeniu zdolności wątroby do usunięcia już obecnego we krwi złego cholesterolu. Znaczna redukcja złego cholesterolu we krwi, dzięki zastosowaniu tych leków, doprowadziła do zmniejszenia ryzyka zawałów serca oraz zgonów z powodów różnych chorób serca. Dzięki tym przypadkom, statyny zostały określone najskuteczniejszymi środkami przy obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi. 

Statyny prócz pracy w kierunku złego cholesterolu, bardzo często wspomaga w organizmie rozwój dobrego cholesterolu i zmniejszenia wysokiego stężenia trójglicerydów. Statyny zawsze należy stosować po kolacji lub tuż przed snem, z tego względu, że cholesterol jest najbardziej aktywny w organizmie nocą. 

REKLAMA

Efekty stosowania statyn, są widoczne już od 4 do 6 tygodni od ich pierwszego użycia. Leki te, są bardzo bezpieczne i tolerowane przez większość pacjentów. Rzadko kiedy, statyny wywołują jakiekolwiek działania niepożądane. Jeśli się pojawią, obejmują zwykle dolegliwości żołądkowe- nadmierne wydzielanie gazów, zaparcia, bóle oraz skurcze brzucha. Objawy te są jednak łagodne lub umiarkowane i ustępują w momencie, gdy organizm się do nich przyzwyczai. Równie rzadko, mogą się rozwinąć różne problemy z krwią wątrobową. Czasami pojawiają się także problemy z mięśniami. Objawy w tym przypadku to ból i osłabienie mięśni.

Do pozytywnych skutków stosowania statyn można również zaliczyć wzmocnienie tkanki kostnej. 

Statyny tworzone są z następujących substancji:
- Atorwastatyny,
- Lowastatyny,
- Simawastyny,
- Prawastatyny,
- Fluwastatyny,
- Rosuwastatyny.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Statyny
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Statyny
Zły cholesterol, LDLTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj