Sadyzm
łac. Sadism

ang. SadismSadyzm to rodzaj zaburzenia seksualnego, w którym przyjemność czerpana jest z zadawania bólu i cierpienia drugiej osobie. Termin został po raz pierwszy użyty przez Richarda von Kraffta ? Ebinga, który utworzył go od nazwiska francuskiego pisarza markiza de Sade, głównie w odniesieniu do jego twórczości. Znany psychoanalityk austriacki- Zygmunt Freud, w swoim dziele pod tytułem ?Trzy rozprawy z teorii seksualnej? z 1905 roku, opisał sadyzm, jako aktywną formę masochizmu, który idzie w parze z sadyzmem. 

Można wymienić dwie fazy rozwoju psychoseksualnego człowieka związane z sadyzmem. Pierwszą jest faza oralno ? sadystyczna, drugą natomiast faza analno ? sadystyczna. Obie te fazy uaktywniają się na poszczególnych etapach rozwoju człowieka. Jest to związane ze wzrostem poszczególnych narządów i umiejętności kontrolowania ich, dzięki czemu pewne impulsy pojawiające się w organizmie mogą być tłumione. 

Sadyzm seksualny związany jest z poszczególnymi fazami rozwoju człowieka. O fazie oralno ? sadystycznej można mówić w momencie, gdy u małego jeszcze człowieka zaczynają rosnąć zęby. Z drugiej strony, o fazie analno ? sadystycznej, można mówić w sytuacji, gdy człowiek zacznie kontrolować mięśnie zwieracza odbytu oraz funkcję reprodukcyjną genitaliów. Freud opisał także sadyzm nieseksualny, który charakteryzuje się specyficznym rodzajem agresji, gdzie zachodzi potrzeba wyeliminowania przeszkody, która jednocześnie powoduje, że człowiek jest spełniony.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Sadyzm
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Nekrofilia, dewiacja seksualna
SadyzmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj