Stymulator
łac. Excitator

ang. StimulatorStymulator to chirurgiczne wszczepiane urządzenie elektroniczne, które reguluje pracę mięśnia sercowego. Obecnie, wszczepianie stymulatorów stało się bardzo powszechnym, ale również skutecznym zabiegiem. Odbywa się ono przy znieczuleniu miejscowym, po czym dokonuje się rozcięcia nad obojczykiem, przez które wprowadza się stymulator. Do głównego urządzenia stymulatora dołączone są specjalne druciki, które doprowadza się do komór serca przez duże żyły. W zależności od konfiguracji stymulatora oraz potrzeb pacjenta, do systemu stymulacji, mogą być wykorzystane trzy rodzaje przewodzenia impulsów. Obecnie, najczęściej wykorzystuje się podwójne lub bipolarne elektrody, które przymocowane są do końca każdego kanału. Elektrody wysyłają odpowiednie ładunki elektryczne do serca, tym samym regulując jego pracę. Umieszcza się je w miejscach, gdzie wymagana jest stymulacja serca. Elektrody wychodzą ze specjalnego urządzenia- stymulatora- który wszczepia się w pod skórą w klatce piersiowej pacjenta.

REKLAMA

Pacjenci, po przejściu operacji wszczepienia stymulatora, zwykle muszą zostać przez jedną noc w szpitalu na obserwacji. Po zakończeniu zabiegu, czynności życiowe pacjenta są stale monitorowane. Aby ocenić, czy stymulator został odpowiednio zamontowany, bardzo często przeprowadza się także rentgena klatki piersiowej.

Nowoczesne stymulatory serca mają nieograniczone możliwości programowania oraz są bardzo kompaktowe. Rozmiar stymulatora został bardzo pomniejszony i wielkością przypomina dwie monety. Waga, również jest bardzo mała- ok. 13 gram. Urządzenie do stymulacji zaprogramowane jest do monitorowania i regulowania akcji serca, dostarczając do narządu impulsy dzięki specjalnemu generatorowi impulsów. Stymulator działa dzięki baterii, która może działać od 7 do 15 lat i po tym czasie, musi zostać wymieniona na nową. 

Często instaluje się także tzw. czasowy układ stymulujący. Głównie ma to miejsce u pacjentów, u których występuje nieregularne bicie serca w wyniku zawału serca lub innych ostrych zaburzeń. Zabieg zamontowania czasowego układu stymulującego jest bardzo podobny do stałego. Zwykle jednak, generator impulsów nie jest wszczepiany i pozostaje na zewnątrz organizmu.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Stymulator
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Kardiomiopatia
Parasystolia, niemiarowość pracy serca
Serce
StymulatorTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj