Rezonans magnetyczny
łac. Magnetic resonans

ang. MRI, magnetic resonance imagingRezonans magnetyczny to metoda diagnostyczna, która wykorzystuje wiedzę z zakresu chemii i fizyki, stosując jednocześnie stałe pole magnetyczne oraz promieniowanie elektromagnetyczne do regulacji częstotliwości promieniowania i siły pola magnetycznego. Istnieje kilka rodzajów rezonansu magnetycznego. Podczas badania, korzysta się z cyklotronu, czyli urządzenie do produkcji wiązek energetycznych w akceleratorach cząstek. Cyklotron w rezonansie magnetycznym, umieszcza pole magnetyczne tak, aby częstotliwość poruszania się cząsteczek wokół tego pola, było równe częstotliwości promieniowania.
Oprócz tego, w rezonansie magnetycznym protony oraz elektrony krążą wokół własnych osi, zachowując się jak mikroskopijne magnesy. Można wyróżnić tzw. elektronowy rezonans paramagnetyczny, w którym pojedyncze elektrony obracają się w cieczy lub wokół ciał stałych. Ze względu na właściwości magnetyczne tych cząstek, krążą one tylko na jednej linii na zewnątrz pola magnetycznego. W każdym polu magnetycznym można wywoływać ruch cząstek w przeciwnych kierunkach, dzięki przekazywaniu im promieniowania o odpowiedniej ?dźwięcznej? częstotliwości. Z punktu widzenia fizyki kwantowej, jeśli dojdzie do odwrócenia kierunku krążenia, można mówić o przechodzeniu cząsteczek pomiędzy szczególnymi stanami, i ich oddzielaniu się podczas zużycia energii, gdy zastosowane zostanie pole magnetyczne. 

REKLAMA

Drugim rodzajem jest magnetyczny rezonans jądrowy, który jest analogiczny wobec elektronowego rezonansu paramagnetycznego, jednak jest wytwarzany przez o wiele słabsze pole magnetyczne, co wiąże się z krążeniem niesparowanych jąder. Częstotliwość poruszania się cząsteczek, zwykle protonów w magnetycznym rezonansie jądrowym, zwykle jest lekko przesunięta i wchodzi w interakcję z pobliskimi atomami dając tym samym informacje na temat struktury chemicznej cząsteczek organicznych i innych substancji. Magnetyczny rezonans jądrowy jest używany w medycynie, chociaż zwykle określa się go nazwą- rezonans magnetyczny. Technika wykorzystywana podczas badania daje wysokiej jakości obrazy przedstawiające przekrój różnych struktur i narządów wewnętrznych. 

Czasami, rezonans magnetyczny może być przeprowadzony bez wykorzystania zewnętrznego pola magnetycznego oraz interakcji elektronów i jąder. Rezonans zachodzi wtedy dzięki subtelnej utracie poszczególnych cząsteczek i zmian w strukturze widm atomowych.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Rezonans magnetyczny
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Autyzm
Choroby mózgu
Guz olbrzymiokomórkowy kości, osteoclastoma
Martwica kości, jałowa
Mięsak Ewinga, guz Ewinga
Mięśniak macicy, guz, włókniak macicy
Moczówka prosta
Niewydolność nerek
Nowotwór złośliwy jajnika, rak jajnika
Nowotwór złośliwy krtani, rak krtani
Rak jamy nosowo-gardłowej, rak nosogardła
Skolioza, skrzywienie kręgosłupa
Szpiczak mnogi, szpiczak plazmocytowy, choroba Kahlera
Zapalenie mięśni
Zespół Cushinga
Rezonans magnetycznyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj