Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa, RK-O, CPR
łac. Resuscitationem Cardiopulmonary - respiratorio

ang. Cardio-Pulmonary ResuscitationResuscytacja krążeniowo ? oddechowa to procedura podejmowana w celu wspierania i utrzymania krążenia oraz oddechu, w momencie, gdy doszło do utraty oddechu oraz zatrzymania akcji serca.  Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa to część systemu kardiologicznej opieki w sytuacjach awaryjnych, gdy najważniejsze jest ratowanie życia ludzkiego. Badania wykazały, że wielu zgonom można byłoby zapobiec, gdyby została podjęta resuscytacja, a następnie defibrylacja (pobudzanie serca przy użyciu prądu elektrycznego o odpowiedniej mocy). 

Resuscytacja, aby być skuteczną musi być rozpoczęta w ciągu 6 minut od ustania oddechu i zatrzymania akcji serca. Tylko w ten sposób możliwe jest zapobieżenie uszkodzeniom mózg oraz śmierci. Procedura składa się z dwóch powtarzanych na przemian etapów. Pierwszym jest pobudzanie układu oddechowego do pracy, drugim natomiast zewnętrzne uciskanie klatki piersiowej. Tlen, przekazuje się do organizmu poszkodowanego za pomocą metody usta ? usta, po czym dokonuje się ucisku klatki piersiowej, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie cyrkulacji krwi przez najważniejsze organy i serce oraz wznowienie jego pracy. Obie części resuscytacji powinny być wykonywane wspólnie, jednak w sytuacji, gdy nie wystarczy nam sił, konieczne jest utrzymanie, chociaż jednej czynności, aż do przyjazdu karetki pogotowia. 

REKLAMA

Wykonanie resuscytacji jest obowiązkiem każdej osoby, która jest świadkiem jakiegoś wypadku, gdzie pojawili się ranni, z objawami wymagającymi jej podjęcia. W takiej sytuacji należy zawsze wezwać karetkę i do czasu jej przyjazdu przeprowadzać resuscytację. Po przyjeździe karetki, resuscytacja jest zwykle kontynuowana przez personel medyczny, jednak przy użyciu bardziej zaawansowanych metod i urządzeń. 

Większe prawdopodobieństwo przeżycia poszkodowanego pojawia się w sytuacji, gdy resuscytacji towarzyszy defibrylacja, zwłaszcza, gdy u pacjenta doszło do migotania komór.  Czasami jednak, resuscytacja okazuje się niewystarczającą metodą przywracania życia u pacjenta. Może się tak zdarzyć w sytuacji, gdy uszkodzenie mózgu jest bardzo poważne. Zabrania się wręcz, przeprowadzania resuscytacji u osób chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby, a także ludzi w podeszłym wieku. 

Każdego roku, resuscytacja krążeniowo ? oddechowa pozwala uratować życie wielu tysiącom ludzi po różnych wypadkach i urazach. Na rynku pojawiły się nawet specjalne kursy pierwszej pomocy, gdzie można się nauczyć, jak zachować się podczas wypadku i jak dokładnie przeprowadzać czynności, które mają na celu przywrócenie życia. Oprócz tego, istnieje wiele stron internetowych, które również zawierają dokładnie omówione zachowanie i działanie człowieka, który jest świadkiem jakiegoś wypadku.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa, RK-O, CPR
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Arytmia
Choroba Creutzfeldta – Jakoba, zespół Nevina-Jonesa, stwardnienie kurczowe, stwardnienie rzekome
Częstoskurcz komorowy
Niewydolność oddechowa
Odma opłucnowa, odma opłucnej
Porażenie prądem elektrycznym
Resuscytacja krążeniowo ? oddechowa, RK-O, CPRTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj