Dobutamina
łac. Dobutamine

ang. DobutamineDobutamina to sympatykomimetyczny lek stosowany najczęściej podczas leczenia niewydolności serca oraz wstrząsu kardiogennego. Podstawowym działaniem dobutaminy jest bezpośrednia stymulacja receptorów β1 współczulnego układu nerwowego. Dobutamina została opracowana przy pomocy strukturalnego analogu izoprenaliny. 

Dobutaminę stosuje się w trakcje leczenia ostrej niewydolności serca, odwracając jej objawy. Ponadto jej skuteczność zaobserwowano podczas leczenia wstrząsu kardiogennego lub septycznego, dzięki jej działaniu inotropowym. 

Dobutamina najczęściej stosowana jest w przypadku niewydolności serca, po to, aby ulepszyć funkcjonowanie serca. Jest wskazana do podawania drogą pozajelitową przy krótkotrwałym leczeniu pacjentów z osłabioną kurczliwością serca, która jest wynikiem chorób serca lub różnych zabiegów kardiochirurgicznych. Nie jest natomiast zalecana pacjentom z chorobą niedokrwienną serca, ponieważ może znacznie przyśpieszać rytm serca i tym samym zwiększać zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Dobutamina
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

DobutaminaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj