Płyny ustrojowe
łac. Liquorum

ang. Body fluidsPłyny ustrojowe to substancje, które zawierają w sobie różne rozpuszczone składniki odżywcze oraz wodę. Woda to główny składnik organizmu ludzkiego. Ilość wody u danej osoby zależna jest od wagi ciała oraz płci. Przykładowo, u mężczyzny o wadze 70 kg, woda stanowi ok. 63% całkowitej masy ciała, co daje około 45 litrów wody. Natomiast u kobiety o takiej samej wadze, woda stanowi jedynie 54% masy ciała, czyli około 38 litrów. Różnica wynika z faktu, iż kobiety mają więcej niż mężczyźni, tkanki tłuszczowej, w której gromadzą się duże ilości wody. Ilość wody w organizmie zawsze jest proporcjonalna do wagi ciała. U osób starszych, wraz z upływem lat, poziom wody w organizmie znacznie spada.  Tkanki ciała, które są wolne od tłuszczów, nie przyjmują zbyt dużych ilości wody. Procent wody obecny w tkankach jest zależny od danego organizmu.  Jeśli masa ciała jest bardzo niska, a w organizmie praktycznie nie ma tłuszczów, woda może stanowić ok. 73% wagi.

REKLAMA

Życie jest możliwe między innymi dzięki wodzie. Każda żywa istota, zbudowana jest z wody tworzącej różne roztwory i zawierającej wiele właściwości biologicznych. Woda jest płynem powszechnie obecnym na ziemi. W porównaniu do innych cieczy, woda ma wysokie ciepło właściwe, co umożliwia jej minimalizowanie zmian temperatury podczas reakcji chemicznych wewnątrz komórek, które wydzielają duże ilości ciepła. Woda ma także wysokie utajone ciepło parowania, co umożliwia jej utrzymywanie odpowiedniej temperatury organizmu w trakcie pocenia się, gdy następuje duża strata ciepła. Woda jest również dobrym rozpuszczalnikiem dla związków jonowych, które są niezbędnymi składnikami wszystkich organizmów. Płyny w organizmie oddzielone są od siebie przegrodami, np. błoną komórkową. 

Ludzkie komórki i tkanki, nie są w stanie funkcjonować i przetrwać poza organizmem. Najlepszym środowiskiem są dla nich otaczające je substancje. Środowisko komórek i tkanek to prawidłowe stężenie tlenu, dwutlenku węgla, jonów oraz składników odżywczych, umożliwiających normalne funkcjonowanie. Stałość środowiska płynnego organizmu utrzymywana jest przez homeostazę, czyli działanie wielu tkanek i narządów, w tym układu sercowo ? naczyniowego, oddechowego, nerek i wątroby. Te działania, są z kolei kontrolowane i regulowane przez nerwy i hormony.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Płyny ustrojowe
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Czop woskowinowy, zatkanie ucha
Kamienie żółciowe, kamica żółciowa
Kardiomiopatia
Narkomania
Opryszczka zwykła, pospolita, zimno, febra, HSV
Padaczka, epilepsja
Pelagra, rumień lombardzki
Rak gruczołu krokowego, rak prostaty, rak stercza
Stulejka, zwężenie napletka
Wodniak jądra
Wodonercze
Zapalenie ucha środkowego
Zespół jelita drażliwego, nadwrażliwego
Biopsja tarczycy
Dysfagia
Otrzewna
Płyny ustrojoweTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj