Palidotomia
łac. Pallidotomy

ang. PallidotomyPalidotomią nazywa się zabieg uszkodzenia niewielkiej części mózgu, głównie gałki bladej podczas leczenia choroby Parkinsona, która jest wynikiem śmierci komórek o nazwie substancja czarna, odpowiedzialnych za kontrolę ruchu. 

Substancja czarna umożliwia komunikację ciała z różnymi częściami mózgu, w których znajdują się złożone układy sterowania ruchem. Podczas choroby Parkinsona, nadmierna aktywność gałki bladej powoduje spowolnienie ruchów, drżenie oraz sztywność mięśni, czyli klasyczne objawy choroby. Podczas palidotomii, część gałki bladej jest niszczona, dzięki czemu możliwe jest przywrócenie równowagi w układzie kontroli ruchu, co umożliwia szybsze i bardziej płynne ruchy. 


REKLAMA

Początkowo objawy choroby Parkinsona mogą być skutecznie leczone poprzez stosowanie leków, szczególnie lewodopów oraz antagonistów dopaminy. W miarę postępu choroby, dawki przyjmowanych leków muszą być stopniowo zwiększane. Zwykle po 10 latach od rozpoczęcia rozwoju choroby, u pacjenta pojawiają się liczne niekontrolowane ruchy, nazywane dyskinezą, które są odpowiedzią na leczenie środkami farmakologicznymi. W takich sytuacjach zaleca się palidotomię. 

Gałka blada podzielona jest na dwie części, z których każda odpowiada za przeciwne strony ciała. Prawa strona kontroluje ruchy wykonywane przez lewą część ciała, lewa natomiast przez prawą. Czasami zabieg palidotomii przeprowadza się tylko po jednej stronie gałki bladej. Wszystko zależy od objawów choroby Parkinsona.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
1/5, ocen: 1
Palidotomia
Ocena: 20 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2023.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

PalidotomiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj