Otyłość
łac. Obesitas

ang. ObesityOtyłością nazywa się nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, zwykle ponad 20% od prawidłowej masy ciała. Otyłość jest powodem wielu różnych chorób i zaburzeń zdrowotnych, inwalidztwa a nawet śmierci.

Otyłość to masa ciała większa o 20% od normalnej, obliczonej w stosunku do wzrostu, wieku oraz płci. Można wymienić trzy rodzaje otyłości. Pierwszą jest otyłość średnia, która objawia się wzrostem masy ciała od 20 do 40 procent od normalnej wagi. Drugą jest otyłość umiarkowana, która w stosunku do idealnej wagi wzrasta od 40 do 100 procent. Trzecią jest otyłość poważna, podczas której pacjent, osiąga o 100% większą wagę ciała niż normalnie. Obecnie odpowiednią wagę ciała określa się za pomocą wskaźnika BMI, w którym dzieli się masę ciała przez wysokość podzieloną do kwadratu. Powstała wartość określa, na jakim poziomie jest waga. Nadwaga to BMI między 25,9 a 29, o otyłości mówi się, gdy BMI wynosi powyżej 30. 

REKLAMA

Oprócz pomiaru BMI, na temat czynników ryzyka dla otyłości warto zmierzyć również obwód talii i bioder. W każdym przypadku, im wyższa wartość pomiaru, tym większe ryzyko powikłań związanych z masą ciała. Do pomiaru grubości fałdu skórnego stosuje się zaciski, w celu ustalenia czy jest tam więcej tkanki mięśniowej czy tłuszczowej.

Na świecie powszechnych jest coraz więcej chorób, które wywoływane są przez otyłość. Nadmierna masa ciała może bowiem powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych, które zagrażają życiu człowieka, w tym nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, zwiększone ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, hiperlipidemii, niepłodności, raka prostaty, szyjki macicy oraz piersi. Za około 300 000 zgonów rocznie odpowiedzialna jest otyłość, dlatego bardzo powszechne są obecnie różne kampanie zdrowotne walczące z otyłością.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Otyłość
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Choroba refluksowa przełyku
Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Hiperlipidemia
Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Miażdżyca tętnic, arterioskleroza
Migrena, bóle głowy
Niepłodność mężczyzn
Niewydolność serca
Niewydolność serca, ostra, przewlekła
Nowotwór złośliwy przełyku, rak przełyku
Nowotwór złośliwy trzustki, rak trzustki
Ostre zakrzepy, zakrzepica, zakrzepica żył głębokich, tromboza
Pierwotny brak miesiączki
Otyłość
Wskaźnik masy ciałaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj