Otyłością nazywa się nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie, zwykle ponad 20% od prawidłowej masy ciała. Otyłość jest powodem wielu różnych chorób i zaburzeń zdrowotnych, inwalidztwa a nawet śmierci.
Otyłość to masa ciała większa o 20% od normalnej, obliczonej w stosunku do wzrostu, wieku oraz płci. Można wymienić trzy rodzaje otyłości. Pierwszą jest otyłość średnia, która objawia się wzrostem masy ciała od 20 do 40 procent od normalnej wagi. Drugą jest otyłość umiarkowana, która w stosunku do idealnej wagi wzrasta od 40 do 100 procent. Trzecią jest otyłość poważna, podczas której pacjent, osiąga o 100% większą wagę ciała niż normalnie. Obecnie odpowiednią wagę ciała określa się za pomocą wskaźnika BMI, w którym dzieli się masę ciała przez wysokość podzieloną do kwadratu. Powstała wartość określa, na jakim poziomie jest waga. Nadwaga to BMI między 25,9 a 29, o otyłości mówi się, gdy BMI wynosi powyżej 30.
Oprócz pomiaru BMI, na temat czynników ryzyka dla otyłości warto zmierzyć również obwód talii i bioder. W każdym przypadku, im wyższa wartość pomiaru, tym większe ryzyko powikłań związanych z masą ciała. Do pomiaru grubości fałdu skórnego stosuje się zaciski, w celu ustalenia czy jest tam więcej tkanki mięśniowej czy tłuszczowej.
Na świecie powszechnych jest coraz więcej chorób, które wywoływane są przez otyłość. Nadmierna masa ciała może bowiem powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych, które zagrażają życiu człowieka, w tym nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, zwiększone ryzyko choroby wieńcowej, zawału serca, hiperlipidemii, niepłodności, raka prostaty, szyjki macicy oraz piersi. Za około 300 000 zgonów rocznie odpowiedzialna jest otyłość, dlatego bardzo powszechne są obecnie różne kampanie zdrowotne walczące z otyłością.