Ostroga piętowa
łac. Calcar calcanei

ang. Heel spurOstroga piętowa to koścista narośl, która wyrasta z tyłu lub od spodu kości piętowej, co często wywołuje ból podczas chodzenia. Ostroga rozwija się w tylnej części stopy w wyniku zapalenia ścięgna Achillesa i powoduje ból w pięcie poprzez napieranie na śródstopie. Oprócz tego, ostroga piętowa może być wynikiem zapalenia powięzi podeszwy stopy (tkanki, która rozciąga się od pięty do podeszwy), także wywołując ból, który pogarsza się podczas chodzenia.

Ostroga piętowa czasami nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywana podczas badań, które dotyczą zupełnie innych chorób i objawów.

Ostroga piętowa może występować, jako samodzielna choroba lub rozwijać się, jako objaw innych dolegliwości, które powodują zapalenie stawów, np. choroba Reitera, zapalenie stawów kręgosłupa, zapalenie układu kostnego oraz idiopatyczna hiperostoza.

Leczenie ostrogi piętowej ma na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. W tym celu, najlepszą metodą jest zastosowanie lodu lub zimnej wody. Ponadto, pomocne mogą się okazać leki przeciwzapalne (ibuprofen, kortyzon). Nacisk na ścięgno Achillesa i ból mogą zmniejszyć różne wyciągi z ziół. Aby zniwelować widoczne zmiany w budowie stopy, zaleca się noszenie specjalnych wkładek do butów. Jeśli ostroga piętowa staje się chorobą przewlekłą, zwykle wykonuje się zabiegi chirurgiczne.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ostroga piętowa
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Ostroga piętowaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj