Opadanie krwinek, tzw. odczyn Biernackiego, to miara szybkości czerwonych krwinek w stosunku do pewnej jednostki czasowej. Opadanie krwinek przeprowadza się po wcześniejszym pobraniu od pacjenta odpowiedniej ilości krwi. Szybkość czerwonych krwinek, pozwala określić stan zapalny oraz umożliwia szybsze rozpoznanie wielu chorób i wcześniejsze rozpoczęcie leczenia.
Odczyn Biernackiego to bardzo proste badanie, które przeprowadza się na określonej ilości niezakrzepłej krwi, którą umieszcza się w specjalnej próbówce i pozostawia na około godzinę do badania. Zwykle w tym czasie, krwinki czerwone opadają na dno próbówki natomiast osocze (bladożółta ciecz) unosi się do góry. Po 60 minutach dokonuje się pomiaru ilości czerwonych krwinek, które opadły na dno.
W zdrowym organizmie, czerwone krwinki nie powinny opadać na samo dno próbówki. W przypadku wielu chorób, w których powstają nowe, nieprawidłowe dla organizmu białka, krwinki czerwone łączą się w jedną całość, przez co stają się cięższe i opadają na samo dno. W ten sposób odczyn Biernackiego jest wyższy.