Hipogonadyzm, defekt gonad
łac. Hypogonadism, gonadal defectum

ang. Hypogonadism, gonadal failureHipogonadyzm to dość powszechny stan, w którym męskie narządy rozrodcze nie wytwarzają odpowiednich ilości hormonów płciowych, co często prowadzi do niepłodności mężczyzny. 

Gruczoły płciowe to organy, które wytwarzają hormony płciowe. Dla każdej płci, gruczoł jest inny. U kobiet są to jajniki, u mężczyzn natomiast jądra. Prócz produkcji komórek rozrodczych (jaj i plemników), gruczoły te wytwarzając hormony płciowe, generują główne różnice między kobietami a mężczyznami. Jeśli z jakiegoś powodu, produkują zbyt mało hormonów płciowych, dochodzi do zaburzeń w rozwoju narządów płciowych oraz ich funkcjonowaniu. 

Praca gruczołów płciowych jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, a konkretniej przez hormony przez nią wydzielane. Hormony te są jednakowe dla kobiet i mężczyzn jednak wpływają na różne hormony produkowane przez gonady. U kobiet są to estrogeny, u mężczyzn głównie androgeny. 

REKLAMA

Te dwa hormony mają wpływ na rozwój płci zarodka. Ponadto, wspierają także rozwój narządów płciowych w okresie dojrzewania człowieka. Są one także odpowiedzialne za utrzymywanie narządów płciowych w odpowiednim stanie przez cały okres rozrodczy człowieka. Estrogeny, oprócz tego wspierają wytrzymałość kości oraz chronią układ krążenia przed chorobą zwyrodnieniową.

Poziom hormonów na każdym etapie rozwoju, zarówno zarodka, jak i młodego człowieka może zostać zaburzony. Jeśli do tego dojdzie, organizm ludzki nie będzie się prawidłowo rozwijał. Brak odpowiedniej ilości hormonów płciowych wpływa głównie na narządy płciowe, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne (piersi u kobiet). Ma to także wpływ na owłosienie ciała, odkładanie się tłuszczu, wzrost kości i mięśni, a także niektóre funkcje mózgu.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hipogonadyzm, defekt gonad
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hipogonadyzm męski, pierwotny, wtórny, wrodzony
Impotencja, zaburzenia erekcji
Pierwotny brak miesiączki
Hipogonadyzm, defekt gonad
Niewydolność jąderTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj