Masochizm
łac. Masochism

ang. MasochismMasochizm jest formą przyjemności uzyskiwanej podczas różnego rodzaju cierpienia fizycznego. Termin został wprowadzony przez Kraffta ? Ebbinga w książce o parafiliach seksualnych, a pochodzi od nazwiska Leopolda von Sacher ? Masocha. Początkowo, masochizm został uznany przez Freuda (austriackiego psychoanalityka), jako jedna z polimorficznych, infantylnych perwersji, które są obecne w mniejszym lub większym stopniu u każdego człowieka. Łączył on masochizm z sadyzmem, mimo iż są to pojęcia przeciwne. Freud dowodził, że masochizm wywodzi się od sadyzmu, jednak z czasem stworzył on jednolitą, niezwiązaną z innymi czynnikami definicję masochizmu. Masochizm stał się, więc połączeniem instynktu życia i śmierci, chroniąc człowieka od samozniszczenia, do którego prowadzi go instynkt śmierci. 

W kolejnych latach, Freud dowodził, iż masochizm przejawia się różnymi wizjami oraz snami, w których pojawiają się wyobrażenia fantazji osoby chorej. Często, sny te okazywały się bardzo nieprzyjemne i uniemożliwiały spokojne i normalne życie. Badając masochistów udało mu się zaobserwować i stwierdzić, iż histeryczne fantazje seksualne, pełne okrucieństwa i przemocy powodują, że ludzie nie mogą się powstrzymać i zaczynają je spełniać w świecie rzeczywistym.

REKLAMA

Freud wydał trzy eseje dotyczące różnych teorii seksualnych. Zauważa w jednym z nich, iż masochizm jest pewnym stanem hipnozy dla osoby chorej. Następnie porównuje masochizm do sadyzmu. Wymienia ich wspólne i różne cechy. Uznaje, że masochizm zawsze wynika z sadyzmu, poprzez bierne działanie. Jako istotną cechę podać tu można fakt, iż u masochistów pojawiają się zarówno bierne, jak i czynne formy działalności. Można jeszcze dokonać podziału na pozytywne i negatywne perwersje. Te drugie nie występują wyłącznie u masochistów, ale także u chorych na nerwicę i inne, podobne choroby o podłożu psychicznym. 

Rodzaje masochizmu w zależności od osoby są różne. Jest to głównie związane z typem perwersji, jaki prowadzi danego człowieka do podniecenia. Masochizm może być łagodny lub bardzo poważny, nawet niebezpieczny. Czasami chorzy nawet nie zdają sobie sprawy, że coś im dolega, a ich fantazje nie mają ujścia w życiu codziennym.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Masochizm
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Masochizm
Masochizm seksualnyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj