Leworęczność, mańkuctwo
łac. Left manu, reliqui emittenda

ang. Left handed, left-handednessLeworęcznością określa się cechę ludzi, która sprawia, że precyzyjne i ważniejsze czynności w życiu codziennym, wykonywane mogą być jedynie przy użyciu lewej ręki, np. pisanie. Często, osoby leworęczne, wykazują cechy oburęczności. Leworęczność w historii, była uznawana za cechę gorszącą człowieka. Zarówno dawniej i dziś, osób leworęcznych jest o wiele mniej niż praworęcznych. Stanowią one od 7 do 10 procent społeczeństw.

W zależności od wykonywanej czynności, człowiek korzysta z prawej, lewej lub obu rąk. Ma na to także wpływ konkretna cecha danej osoby, która określa, jaka ręka ma najważniejsze znaczenie i jest odpowiedzialna za kontrolę większości czynności, jakie wykonuje człowiek. 

Cecha warunkująca rękę przewodnią, sprawia, że czynności mogą być wykonywane dzięki niej precyzyjnie, dokładnie, a także szybko. Zwykle ludzie do realizacji swoich zadań wykorzystują tylko jedną stronę ciała, która jest według nich stabilniejsza. Czasami jednak, człowiek w zależności od rodzaju pracy, używa zamiennie prawej lub lewej ręki. Obecnie, większość ludzi na ziemi to osoby praworęczne. 

REKLAMA

Osoby leworęczne, często posiadają umiejętność korzystania z obu rąk na jednym poziomie. Czasami, jednak leworęczni, muszą nauczyć się posługiwania prawą ręką, z tego względu, iż większość urządzeń produkowana jest dla osób praworęcznych. Aby móc korzystać z obu rąk, naukę należy zacząć już w wieku dziecięcym, gdyż dzieci są o wiele bardziej elastyczne w kierunku różnego rodzaju zmian, a poza tym, szybciej się uczą.

Posługiwanie się daną ręką lub skłonność do jednej ze stron ciała, można podzielić na kilka rodzajów. Jest wiele teorii na ten temat, jednak większość badaczy wyróżnia trzy głównie typy. Pierwszy to leworęczność, drugi praworęczność, trzeci natomiast- oburęczność.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Leworęczność, mańkuctwo
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Leworęczność, mańkuctwoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj