Mammografia
łac. Mammography

ang. MammographyMammografia to badanie piersi kobiety, za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Można wymienić dwa rodzaje mammografii. Pierwszy, to mammografia wykonywana podczas badań przesiewowych u kobiet, bez podejrzenia chorób i problemów z piersiami. Drugi rodzaj to mammografia diagnostyczna, która przeprowadzana jest u kobiet, które dawniej cierpiały na problemy z piersiami, po to, by rozpoznać w miarę wcześnie ewentualne, ponowne nawroty (np. raka piersi). Mammografię przeprowadza się na obu piersiach. Jeśli podejrzewa się poważne schorzenia w piersiach, badanie, wykonuje się z różnych perspektyw.

Badanie, jakim jest mammografia, może być wykonywane w klinikach, szpitalach czy gabinetach lekarskich, odpowiednio do takiego badania wyposażonych. Kobieta przed wykonaniem badania wypełnia specjalne formularze, m.in. dotyczące jej ogólnego stanu zdrowia i stylu życia, dzięki czemu możliwe jest ustalenie ewentualnych czynników ryzyka dla rozwoju pewnych chorób i co za tym idzie, ukierunkowanie badania wobec przypuszczanej diagnozy. Kobieta, powinna poinformować lekarza o ewentualnych uwarunkowaniach rodzinnych w kierunku raka piersi, problemach z menstruacją, posiadaniu dzieci, operacjach piersi oraz stosowaniu hormonalnej terapii zastępczej. 

Często, przed przeprowadzeniem mammografii lekarz może wykonać badanie palpacyjne piersi. Dzięki temu, potrafi ocenić czy doszło do rozwoju pewnych zmian (guzki, wydzielina z sutka, bóle piersi, itp.). 

REKLAMA

Podczas mammografii, kobieta musi rozebrać się od pasa w górę. Tylko dzięki temu, badanie może dać zamierzone efekty. Pacjentka, staje naprzeciwko specjalnego urządzenia, po czym lekarz umieszcza w nim kolejno obie piersi, uciskając je w różnych miejscach, tak, aby były możliwie, jak najbardziej spłaszczone. Po wykonaniu mammografii od przodu, dokonuje się ucisku piersi z ich boków, w okolicy pach. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Zwykle jednak, aby otrzymać pełny obraz mammograficzny, wykonuje się dwa badania na każdej piersi, czyli w sumie cztery. Dzięki temu, możliwe jest otrzymanie prawidłowego obrazu rentgenowskiego, które pozwala ocenić powstałe zmiany. Mammografia jednej strony piersi powinna trwać dosłownie kilka sekund. Najczęściej, badanie nie jest przyjemne, jednak często, to jedyny sposób określenia stanu zdrowia pacjentki. Czasami, przy mammografii diagnostycznej stosuje się dodatkowe promieniowanie przy użyciu specjalnych łopatek, które umożliwiają jeszcze bardziej szczegółowe zbadanie piersi. 

Obraz powstały podczas badania mammograficznego oceniany jest przez radiologa zaraz po teście. Jeśli obraz okaże się niepełny lub niejasny, często zalecane jest wykonanie specjalnego promieniowania. Oprócz tego, konieczne może się okazać wykonanie wielu innych badań diagnostycznych.

Mammograficzne badanie przesiewowe trwa zwykle od 15 do 30 minut. W przypadku mammografii diagnostycznej, może to być nawet godzina lub dłużej.

Koszty mammografii są bardzo różne. Wszystko zależy od miejsca, w którym się ją wykona. Często przeprowadzane są akcje na darmowe badania mammograficzne, dla kobiet, które przekroczyły pewien wiek. Możliwe jest także otrzymanie pomocy finansowej z funduszu zdrowia. 

Mammografia po 40- tym roku życia powinna być przeprowadzana profilaktycznie.

Obecnie, przeprowadza się częściej mammografię cyfrową, podczas której obraz zapisywany jest na taśmie filmowej i wyświetlany na monitorze komputera. Tego rodzaju zapis przechowuje się w formie cyfrowej, nie tak jak w przypadku tradycyjnego badania.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Mammografia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Złośliwy nowotwór sutka, rak gruczołu sutkowego, rak piersi
MammografiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj