Łokieć tenisisty, entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej
łac. Tennis cubito enthesopathy epicondylus lateralis humeri

ang. Tennis elbow, enthesopathy lateral epicondyle of the humerusŁokieć tenisisty to stan zapalny, jaki obejmuje struktury znajdujące się w pobliżu łokcia. Zaliczyć do nich można mięśnie, ścięgna, okostną oraz nadkłykieć kości łokciowej.

Klasyczny łokieć tenisisty spowodowany jest przez powtarzające się regularnie, mocne skurcze mięśni nadgarstka. Ucisk mięśni sprawia, że dochodzi w nich do rozwoju stanu zapalnego, a w efekcie do licznych uszkodzeń. Innym rodzajem tej dolegliwości jest boczny nadkłykieć kości łokciowej, który pojawia się w obrębie małej powierzchni umiejscowionej w zewnętrznej części łokcia. Kolejny typ, to tzw. przyśrodkowy łokieć tenisisty, który spowodowany jest przez silne, powtarzające się skurcze mięśni, znajdujące się w wewnętrznej części przedramienia. 


REKLAMA

W łokieć tenisisty zaangażowane są wszystkie mięśnie przedramienia, w połączeniu z kościami nadgarstków oraz łokci. Najczęściej, schorzenie rozwija się między 20- tym a 40- tym rokiem życia.

Osobami, najbardziej narażonymi na rozwój łokcia tenisisty są pracownicy fizyczni lub inni ludzie, których zawód lub zainteresowania wymagają stale powtarzających się ruchów przedramienia. Przykładowo, mogą to być mechanicy oraz stolarze. Ponadto, duży wpływ na rozwój łokcia tenisisty mają zajęcia sportowe, które wymagają od człowieka skrętów nadgarstków, dłoni oraz przedramienia. Są to: golf, tenis, kręgle, narciarstwo. Osoby w złej kondycji fizycznej, które jednocześnie i regularnie, wykonują różnego rodzaju wyżej opisane czynności, są bardzo podatne na rozwój łokcia tenisisty. Nazwa choroby, zależna jest od miejsca, w którym rozwija się stan zapalny.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Łokieć tenisisty, entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2021.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Łokieć tenisisty, entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennejTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj