Lipoproteiny
ang. LipoproteinsLipoproteiny to połączone w jedną substancję tłuszcze oraz białka. Zadaniem lipoprotein jest transport kwasów tłuszczowych i cholesterolu we krwi i limfie. Lipoproteiny można podzielić ze względu na ich gęstość. Wyróżniamy zatem: lipoproteiny o wysokiej, średniej, małej oraz bardzo małej gęstości. Podział ten, został opracowany, po to, aby można było łatwiej określić, jaki jest stopień zaburzeń w organizmie pacjenta, bowiem każdy rodzaj lipoprotein ma wpływ na zdrowie. Przykładowo, wysokie stężenie lipoprotein o małej gęstości, stanowi zagrożenie dla zdrowia i jest związane z rozwojem chorób serca.

Lipoproteiny o wysokiej gęstości zawierają bardzo duże ilości białek i niewielkie, tłuszczów. Dzięki nim, tłuszcze transportowane są do wątroby, gdzie nadmiar cholesterolu jest usuwany podczas metabolizmu lub używany do produkcji innych substancji. Zatem, lipoproteiny o wysokiej gęstości przyśpieszają usuwanie cholesterolu z krwi, zmniejszając tym samym prawdopodobieństwo odkładania się jego złogów w tętnicach i ich blokady.

REKLAMA

Wielu specjalistów twierdzi, iż obecne w organizmie, lipoproteiny o wysokiej gęstości, zapobiegają rozwojowi chorób serca. W rzeczywistości, nie jest to jednak takie pewne. Otóż lipoproteiny o wysokiej gęstości, mają bardzo zróżnicowany skład. Zawierają bardziej i mniej skuteczne substancje zapobiegające różnym zaburzeniom zdrowotnym.

Lipoproteiny o małej gęstości zawierają większą część tłuszczów, w porównaniu z białkiem. Zadaniem tego rodzaju lipoprotein jest uwalnianie cholesterolu w miejscach, gdzie jest to pomocne, z jednoczesną, ciągłą obecnością ich w krwiobiegu. Wysokie stężenie lipoprotein o wysokiej gęstości stanowi poważne zagrożenie dla naczyń krwionośnych, z tego względu, że pewne odłamki cholesterolu, mogą przyczepiać się do ścian naczyń i tworzyć złogi, które prowadzą do zablokowania przepływającej tamtędy krwi, czyli do rozwoju miażdżycy. Ważne jest utrzymanie lipoprotein o małej gęstości na poziomie poniżej 130 mg / dL krwi. Wysokie stężenie lipoprotein o wysokiej gęstości (powyżej 160 mg / dL) stanowi poważne ryzyko dla wystąpienia zawału serca.

Lipoproteiny o bardzo małej gęstości odpowiadają za transport cholesterolu i tłuszczu we krwi i opuszczają ją w miejscach w organizmie, gdzie są potrzebne do użycia. Kiedy lipoproteiny o bardzo małej gęstości są uwalniane, dochodzi do ich rozbicia na cholesterol o małej gęstości, który nadal krąży we krwi. Aby zwiększyć poziom cholesterolu o dużej gęstości, dobrze jest każdego dnia wykonywać ćwiczenia fizyczne.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Lipoproteiny
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba wieńcowa, choroba niedokrwienna serca, ChNS
Hiperlipoproteinemia, nadmierny wzrost stężenia cholesterolu i trójglicerydów
Dobry cholesterol, HDL
Lipidy
Lipoproteiny
Zły cholesterol, LDLTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj