Wysięk opłucnej
ang. Pleural effusionWysięk opłucnej ma miejsce w sytuacji, gdy w jamie opłucnej (przestrzeni między dwiema warstwami opłucnej) gromadzi się nadmiar płynu. Powszechnie, stan ten określa się wodą w płucach. Wysięk opłucnej wywołuje następujące objawy: duszności, ból w klatce piersiowej, uczucie dyskomfortu w żołądku, niestrawność oraz kaszel.

W klatce piersiowej znajdują się dwie cienkie błony. Pierwszą jest opłucna trzewna, drugą natomiast opłucna ścienna. Znajdują się one wewnątrz klatki piersiowej. Normalnie, naczynia krwionośne w opłucnej wytwarzają bardzo małe ilości płynu, który umożliwia obu błonom opłucnym swobodne poruszanie się podczas oddychania. Dodatkowy płyn jest gromadzony w jamie opłucnej dla utrzymania równowagi w organizmie. Jeżeli jednak zaczyna się w niej gromadzić zbyt dużo płynów, które z pewnych powodów nie mogą zostać usunięte, mówi się o wysięku opłucnowej. Najczęstszymi powodami wysięku opłucnowego są choroby serca lub płuc oraz zakażenie lub stan zapalny opłucnej.

Wysięk opłucnej może się rozwinąć z wielu różnych przyczyn i może pojawić się w każdym wieku.  Istnieją dwa rodzaje wysięku opłucnej: przesięk i wysięk. Oba rodzaje tych płynów są zupełnie inne, i wobec każdego podejmowany jest inny typ leczenia. Przyczyny pojawienia się obu tych płynów także są różne.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Wysięk opłucnej
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba Whipple’a, lipodystrofia jelitowa
Międzybłoniak
Mocznica, uremia
Zapalenie migdałków, angina
Zapalenie osierdzia
Zespół aspiracji smółki
Zespół Dresslera
Zespół Fallota, tetralogia Fallota
Wysięk opłucnej
Wysięk opłucnowyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj