Kreatyna
ang. CreatineKreatyna to związek chemiczny, który produkowany jest w organizmie człowieka z aminokwasów, które są dostarczane z mięsem oraz rybami. Kreatyna w organizmie jest odpowiedzialna za wytwarzanie energii i podczas ćwiczeń jest razem z nią wydzielana. Kreatyna bardzo często ulega fosforylacji i przemienia się w fosfokreatynę, co oznacza, że dodawana jest do niej grupa fosforanów, która stanowi bogatą mieszankę energii wykorzystywaną przez mięśnie, kiedy są one pobudzane do krótkiego i nagłego działania.

Przeciętny, zdrowy człowiek posiada w organizmie 120 g kreatyny, z czego 98% pochodzi z mięśni, 1, 5% z tkanki nerwowej a 0,5% z innych narządów. Zalecane dzienne spożycie kreatyny wynosi ok. 1 g.

Badania wykazały, że przyjmowanie kreatyny przez dwa dni w dawkach około 24 ? 30 g, znacznie podnosi poziom fosfokreatyny przechowywanej w mięśniach i jednocześnie pozwala wykonywać intensywniejsze ćwiczenie, dzięki temu, że energia jest bardzo szybko odzyskiwana. Stosowanie suplementów kreatyny pozwala znacznie zwiększyć wydajność organizmu w kierunku ćwiczeń fizycznych. Wspomaga wyzwalanie z jednoczesnym uzupełnianiem energii jednak nie wpływa na zdolności i umiejętności ćwiczącego.

REKLAMA

Dzienna dawka wspomagająca ćwiczenia (24 do 30 g) jest równowartością 6 kg mięsa wołowego. Jedzenie takiej ilości mięsa w ciągu dnia mogłoby spowodować różnego rodzaju problemy żywieniowe, dlatego też zostały opracowane suplementy kreatyny. Inne badania wykazały, że skuteczność, kreatyna wykazuje w momencie, gdy ćwiczenia są podejmowane zaraz po jej spożyciu. Jeśli zastosuje się suplement na kilka godzin przed rozpoczęciem ćwiczeń, może to nie dawać żadnych rezultatów.

Suplementy kreatyny są ciągle wykorzystywane przez wielu sportowców i przynoszą bardzo korzystne skutki. Specjaliści, twierdzą jednak, iż duże ilości kreatyniny (końcowa postać metabolizmu kreatyny), mogą doprowadzić sportowców do niewydolności nerek.

 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kreatyna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

KreatynaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj