Angiografia
ang. AngiographyAngiografia to badanie rentgenowskie naczyń krwionośnych. Aby możliwe było wyświetlenie obrazu naczyń krwionośnych, pacjentowi przed zabiegiem podaje się dożylnie substancję barwiącą, tzw. kontrast. Odmianą angiografii jest arteriografia, która obejmuje badanie konkretnych tętnic. Badanie angiograficzne przeprowadzane jest przez radiologa, w specjalnie wyposażonym do tego zabiegu, pomieszczeniu szpitalnym. Podczas badania, lekarz ma ciągle wgląd w funkcje życiowe pacjenta, gdyż jest on podłączony do odpowiedniej aparatury, która wykazuje wszystkie potrzebne wartości.

Angiografia może być przeprowadzona tylko dzięki podaniu pacjentowi drogą dożylną odpowiedniego kontrastu, który sprawia, że naczynia krwionośne stają się widoczne na rentgenie. Przed rozpoczęciem zabiegu skórę pacjenta przemywa się środkiem antyseptycznym. Po tej procedurze, podawane jest znieczulenie miejscowe, a następnie wprowadzany jest się bezpośrednio do tętnicy kontrast. Najczęściej są to tętnice w pachwinie, pod pachami, w łokciu lub szyi. Środek kontrastujący podawany jest przez cały zabieg za pomocą specjalnego przewodu prowadzącego, który jest wprowadzony do tętnicy przez sondę. Przewód prowadzący znajduje się w pobliżu naczyń krwionośnych, jakie są przeznaczone do badania i tam wydziela kontrast.

Po tych czynnościach możliwa jest fluoroskopia, czyli prześwietlenie. Wprowadzony do tętnicy płyn umożliwia ocenę stanu naczyń krwionośnych, widocznych na specjalnym monitorze.

REKLAMA

W zależności od rodzaju przeprowadzanej angiografii, środek kontrastowy podawany jest automatycznie przez specjalny wtryskiwacz podłączony do cewnika lub ręcznie przez lekarza. O wiele częściej stosuje się automatyczny wtryskiwacz z tego względu, że szybciej reaguje on na niedobór kontrastu i od razu wprowadza odpowiednią ilość tego środka. Takie zastrzyki mogą delikatnie boleć i prowadzić do uczucia dyskomfortu. Możliwe są także pewne skutki uboczne podawania kontrastu. Są to: bóle i zawroty głowy, nieregularne bicie serca, nudności, uderzenia gorąca, uczucie pieczenia oraz ból w klatce piersiowej. Zwykle jednak, objawy te trwają tylko przez chwilę.

Podczas angiografii, pacjent może zostać kilka razy poproszony o zmianę pozycji po to, by móc ocenić stan naczyń krwionośnych z każdej perspektywy.

W celu utrwalenia wyników, w angiografii wykonywane są zawsze zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym, po zakończeniu badania, lekarze mogą skrupulatnie i bardziej szczegółowo ocenić czy doszło do jakichś zmian chorobowych. Ze względu na szybki przepływ krwi przez naczynia krwionośne, kontrast jest bardzo szybko rozmywany, dlatego też zdjęcia muszą być wykonywane bardzo szybko.

Po wykonaniu potrzebnych zdjęć, przewód prowadzący jest bardzo powoli i delikatnie usuwany z tętnicy. Aby zatamować krwawienie z nakłutej tętnicy, stosuje się specjalne uciski od 10 do 20 minut po badaniu. Następnie stosuje się w tym miejscu bandaż uciskowy.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Angiografia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Zespół takotsubo, kardiomiopatia indukowana stresem, kardiomiopatia stresowa, zespół złamanego serca
AngiografiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj