Kolonoskopia, badanie jelita
ang. ColonoscopyKolonoskopia to zabieg, w którym długa, elastyczna rurka, tzw. wziernik lub kolonoskop, jest wprowadzana do organizmu w celu zbadania wewnętrznej błony okrężnicy (części jelita grubego) oraz odbytnicy. Kolonoskop posiada specjalną kamerkę, dzięki której możliwe jest obejrzenie wnętrza jelita na podłączonym do niej monitorze.

Kolonoskopia wykonywana jest w gabinecie lekarskim lub w specjalnym pomieszczeniu w szpitalu. Prze rozpoczęciem zabiegu, pacjentowi podawane są drogą dożylną środki uspokajające oraz przeciwbólowe, które pozwolą mu się rozluźnić podczas badania.

Podczas kolonoskopii pacjent powinien leżeć na brzuchu z lewym kolanem podsuniętym do góry. Następnie lekarz, wprowadza posmarowany specjalnym żelem palec do odbytu pacjenta, aby sprawdzić czy nie ma w nim żadnych zmian (guzów, blokad), które mogłyby uniemożliwić wziernikowi swobodne przejście dalej do jelita. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, lekarz wprowadza do odbytu cienką, elastyczną rurkę, odpowiednio nawilżoną, która powoli przedostaje się głębiej, do jelita grubego. Dzięki umieszczonej w kolonoskopie kamerce możliwe jest dokładne oglądanie stanu błony śluzowej jelita na podłączonym do niego monitorze.

REKLAMA

Od czasu do czasu przez wziernik pompowane jest powietrze, które oczyszcza jelito i umożliwia dalsze badanie. Jeśli podczas zabiegu pojawi się nadmierna ilość krwi lub kału, które uniemożliwią oglądanie jelita, usuwa się je specjalnym odsysaczem. Czasami, aby móc dokładniej ocenić stan jelita lekarz może uciskać brzuch pacjenta w niektórych miejscach lub poprosić go o zmianę pozycji.

Zabieg kolonoskopii pozwala zbadać całą długość jelita grubego. Jeśli podczas badania, zostaną zaobserwowane pewne zmiany, guzy lub przyrosty, możliwe jest jednoczesne wykonanie biopsji lub innych czynności, dzięki którym zostaną pobrane tkanki do badania. Niewielkie zmiany- polipy- mogą zostać usunięte z jelita podczas kolonoskopii.

Zabieg trwa zwykle od 30 minut do dwóch godzin, w zależności od tego, jakie czynności są wykonywane w danym przypadku. Kolonoskopia może być bardzo długa i męcząca, szczególnie dla pacjentów. Przygotowanie jelit do badania- oczyszczanie i usuwanie odpadów- może wywołać biegunkę oraz skurcze mięśni brzucha. Aby zabieg był nieco przyjemniejszy, przed rozpoczęciem podaje się pacjentowi środki przeciwbólowe i uspokajające. Kolonoskopia nie jest bolesna, możliwy jest tylko dyskomfort związany z wprowadzaniem i poruszaniem się wziernika w jelicie.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Kolonoskopia, badanie jelita
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba uchyłkowa jelit, uchyłkowatość
Zespół jelita drażliwego, nadwrażliwego
Kolonoskopia, badanie jelitaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj