Ketoza
ang. KetosisKetoza to stan, w którym przetwarzanie składników odżywczych na energię odbywa się tylko dzięki obecności tłuszczów. Podczas ketozy, w organizmie występuje bardzo niskie stężenie węglowodanów we krwi i nie mogą być one wykorzystywane, jako energia. Kiedy dojdzie do takiego zaburzenia, organizm do wytworzenia energii wykorzystuje odkładane w zapasie białka oraz tłuszcze. Ketoza rozwija się w wyniku długotrwałego głodu, wymiotów oraz diety bogatej w tłuszcze natomiast ubogiej w węglowodany. Czasami ketoza może się rozwinąć, jako efekt zaburzeń w poziomie hormonów, które są odpowiedzialne za metabolizm cukrów u chorych na cukrzycę.

Wysoki wskaźnik kwasów tłuszczowych w wątrobie pobudza związki ketonowe (acetylooctan i beta- hydroksymaślan), które następnie przedostają się do krwiobiegu. Niektóre z acetylooctanów zamieniają się w aceton (inne ciało ketonowe) i znajdują się głównie w płucach, co powoduje widoczne problemy z oddychaniem.

REKLAMA

Jedyną przydatną funkcją wytworzenia się ciał ketonowych jest to, że mogą być one wykorzystywane przez tkanki organizmu do produkcji energii. W tym przypadku, nawet mózg, który do wytwarzania energii używa jedynie glukozy, może użyć do tego ciał ketonowych.

Cukrzyca wynika z braku odpowiedniej ilości insuliny- hormonu produkowanego przez trzustkę. Normalnie, insulina działa na zasadzie ograniczenia przekształcania aminokwasów, znajdujących się w białkach mięśniowych, na glukozę w wątrobie i powstrzymania pobudzenia kwasów tłuszczowych w tkankach tłuszczowych. W momencie, gdy te procesy nie zachodzą, we krwi zaczynają się pojawiać ciała ketonowe oraz nadmiar cukrów. Jeśli ketoza nie jest kontrolowana, może z czasem doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, kwasicy ketonowej, a nawet do śmierci.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Ketoza
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

KetozaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj