Karnityna
ang. CarnitineKarnityna to związek, który znajduje się głównie w mięśniach, gdzie odgrywa ważną rolę, jako przewodziciel kwasów tłuszczowych wykorzystywanych następnie do produkcji energii. Karnityna jest syntezowana w organizmie przez dwa aminokwasy- lizynę i metoninę. Ponadto wymaga również syntezy żelaza i niektórych witamin- B6, C i niacyny.

Można wymienić dwie formy karnityny: D- karnityna oraz L- karnityna. Z tych dwóch rodzajów, tylko L- karnityna jest potrzebna do prawidłowego rozwoju. Niektórzy uważają, że dostarczenie do organizmu większych dawek L- karnityny, powoduje wzrost energii i spalanie tkanki tłuszczowej, gdyż przyśpiesza metabolizm tłuszczów. Jednak badania wykazały, że są to błędne teorie, formułowane głównie przez producentów firm, którzy chcą zarobić na promowaniu swoich produktów zawierających L- karnitynę.

Generalnie, suplementy karnityny, powinny być jedynie stosowane przez osoby, które mają różne wady i zaburzenia zdrowotne wymagające pomocy tego związku. Ponadto, mogą ją stosować osoby, które wykonują bardzo długie i męczące ćwiczenia fizyczne (sportowcy), po to by uzupełnić niedobory karnityny wywołane szybką utratą energii.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Karnityna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Karnityna
Witaminy z grupy BTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj