Jod
łac. Iodum

ang. IodineJod jest to pierwiastek chemiczny niezbędny do życia dla człowieka i wielu innych, żywych organizmów. Każdy człowiek potrzebuje jodu, aby móc się prawidłowo rozwijać zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Ma on wpływ na proces oddychania komórkowego, metabolizm energii oraz składników odżywczych, funkcjonowanie nerwów i mięśni, rozwój płodu, dojrzewanie i naprawę uszkodzonych tkanek, stan skóry, włosów, zębów oraz paznokci. Ponadto, jod jest potrzebny do produkcji hormonów tarczycy (gruczoł wydzielający hormony), która zawiera około 80% całkowitej masy jodu obecnej w organizmie i zamienia go w tyroksynę i trójjodotyroninę. Hormony te, są uwalniane do krwiobiegu, regulując i kontrolując metabolizm.

Codzienna dieta zdrowego, dorosłego człowieka powinna zawierać 150 mikrogramów jodu. W przypadku niemowląt jest to 40 mikrogramów. Kobiety w ciąży powinny dostarczać do organizmu od 175 do 200 mikrogramów jodu dziennie. Stosowanie mniejszych dawek jodu prowadzi do niedoboru, natomiast zbyt dużych, może spowodować zatrucie.

Jod obecny jest w wielu produktach spożywczych, lekach oraz preparatach witaminowych. Dobrymi źródłami jodu w diecie mogą być niektóre warzywa i owoce morza, np. sardynki w puszce, konserwy z tuńczyka, małże, dorsze, halibuty, śledzie, plamiaki, homary, ostrygi, okonie, łososie oraz krewetki. Oprócz tego, dobrymi źródłami jodu są warzywa. Mogą to być: szparagi, zielona papryka, sałata, fasola, pieczarki, szpinak, rzepa. Ponadto, jod obecny jest w ananasach, rodzynkach oraz pieczywie pełnoziarnistym.

REKLAMA

Jod, znaleźć można również w mięsie i produktach zwierzęcego pochodzenia, zwłaszcza zwierząt, które były karmione żywnością wzbogacaną w ten pierwiastek. Może być to wołowina, wątróbka wołowa, masło, ser, twaróg, śmietana, jaja, mleko, mięso jagnięce oraz wieprzowina.
Innym źródłem jodu w diecie jest sól jodowana. Po raz pierwszy sól jodowana została używa w 1924 roku w USA, przez co stopniowo ograniczono niedobory jodu.

Jod ma kilka zastosowań medycznych. Zwykle, w połączeniu z odpowiednimi środkami farmakologicznymi, jod może być stosowany w leczeniu wola (powiększenie tarczycy), objawów niedoczynności tarczycy (obniżonej produkcji hormonów tarczycy) oraz nadczynności tarczycy (wzrostu produkcji hormonów tarczycy). Może być także przyjmowany, jako środek pomagający odkrztuszanie u osób, które mają problemy z kaszlem. Stosowanie jodu, przyniosło również efekty u chorych na miażdżycę, zapalenie stawów oraz dławicę piersiową. Jod jest także mieszany z alkoholem, dzięki czemu stanowi skuteczny środek antyseptyczny stosowany, jako środek odkażający skórę przed zastrzykami lub pobieraniem krwi.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Jod
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:Tagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj