Leczenie hormonalne
ang. Hormone therapyLeczenie hormonalne to terapia, która polega na stosowaniu jednego lub większej ilości żeńskich hormonów. Głównie są to estrogen, progesteron oraz czasami testosteron. Rodzaj przyjmowanych hormonów zależy od stanu kobiety. Przykładowo kobieta, która przeszła zabieg usunięcia macicy musi przyjmować jedynie estrogen. Leczenie hormonalne jest najczęściej stosowane w celu łagodzenia objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, suchość pochwy, zmiany nastroju, problemy z zasypianiem, a także osłabienie popędu seksualnego. Hormony mogą być podawane w formie tabletek, plastrów lub kremów dopochwowych.

Do pewnego momentu, leczenie hormonalne było uznawane za bardzo bezpieczną metodę łagodzenia oznak przekwitania. Jednak badania wykazały, że terapia hormonalna może sprawić, że organizm staje się podatny na pewne dolegliwości i choroby, np. problemy z sercem, udar mózgu oraz raka. Mimo wszystko, leczenie hormonalne może skutecznie osłabić dokuczliwe objawy menopauzy. Głównie poprawia samopoczucie, eliminuje ból podczas stosunków płciowych, uderzenia gorąca oraz suchość pochwy. Może również zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy, która może się pojawić w wyniku długotrwałego niedoboru estrogenu.

Każdy lekarz, zanim przepisze pacjentce leczenie hormonalne, powinien ją dokładnie przebadać i poinformować o ewentualnych skutkach ubocznych takiej terapii. Leczenie zawsze powinno być dostosowane do indywidualnego stanu zdrowia pacjentki, bowiem każda kobieta jest inna, i może inaczej zareagować na dany lek. Stosowanie terapii hormonalnej przez krótki czas (do 5 lat) w możliwie jak najmniejszych dawkach, może być bezpieczne i rzadko kiedy, prowadzi do poważnych powikłań zdrowotnych.

Główne korzyści, jakie niesie terapia hormonalna to:
? Ograniczenie trudności z zasypianiem oraz pocenia nocnego,
? Wyeliminowanie uderzeń gorąca,
? Wyeliminowanie suchości pochwy.

Ciało kobiety w trakcie i po przejściu menopauzy wytwarza bardzo mało estrogenów, przez co kości tracą swoją wytrzymałość. Dlatego właśnie, terapia hormonalna może pomóc zapobiec rozwojowi osteoporozy. Są również teorie, że terapia hormonalna zapobiega nietrzymaniu moczu, chorobie Alzheimera, otępieniu oraz rakowi jelita grubego, jednak nie są one potwierdzone żadnymi konkretnymi badaniami.

REKLAMA

Ryzyko, jakie wiąże się ze stosowaniem terapii hormonalnej

Skrzepy krwi
Już od dawna wiadomo, że stosowanie zastępczych dawek estrogenu zwiększa ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi. Ryzyko jest największe w momencie, gdy stosowane są pigułki antykoncepcyjne, które zawierają bardzo duże ilości estrogenu. Jeśli kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne i w dodatku pali papierosy to prawdopodobieństwo pojawienia się zakrzepów jest praktycznie stuprocentowe. Stosowanie terapii hormonalnej w plastrach (terapia przezskórna) jest w tym przypadku o wiele bezpieczniejszą formą leczenia.

Rak
Kobiety, która stosują terapię hormonalną przez długi czas są bardziej narażone na rozwój raka piersi niż normalnie. Za najbezpieczniejsze w tym przypadku uznaje się stosowanie leczenia hormonalnego przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Przyjmowanie terapii hormonalnej zwiększa również ryzyko rozwoju raka endometrium. Jest ono 5 razy większe niż u kobiet, które nie stosują zastępczych hormonów. Badania wykazały, że zmniejszyć ryzyko rozwoju tego nowotworu można dzięki stosowaniu razem z estrogenami, progesteronu. Rak endometrium nie rozwija się u kobiet, które nie mają macicy.

Choroby układu krążenia

Choroby serca
Leczenie hormonalne zwiększa ryzyko rozwoju chorób serca głównie u starszych kobiet. Estrogeny są bowiem najbezpieczniejsze dla kobiet przed 60- tym rokiem życia.

Zakrzepica żył głębokich oraz zator płucny
Tego rodzaju zaburzenia, pojawiają się głownie u kobiet, które stosują doustne dawki estrogenów.

Udar mózgu oraz zawał serca
Estrogeny mogą przyczynić się do udaru mózgu lub zawału serca.

Choroba pęcherzyka żółciowego
Niektóre badania wykazały, że kobiety, które przyjmują estrogen oraz progesteron mają zwiększone ryzyko rozwoju kamicy żółciowej.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Leczenie hormonalne
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
AIDS, HIV, zespół nabytego niedoboru odporności, wirus
Akromegalia
Alergia, szczepienia
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Anemia, niedokrwistość z powodu małej liczby żelaza
Anorexia nervosa, jadłowstręt psychiczny
Anorgazmia
Białaczka
Białaczka szpikowa, przewlekła
Blok odnogi pęczka Hisa, pęczka przedsionkowo-komorowego
Borelioza
Bruceloza
Ajurweda
Badania przesiewowe noworodków, badania skriningowe
Badanie serca
Ból w klatce piersiowej u dzieci
Bronchoskopia
Chelatacja, chelacja
Diagnostyka molekularna
Drgawki
Dystonia
Fototerapia
Ginekomastia, powiększenie sutka
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Glutation
Krwiak
Leczenie hormonalneTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj