Hormonalna terapia zastępcza, HRT
ang. Hormone replacement therapyHormonalną terapią zastępczą (HTZ) określa się stosowanie syntetycznych lub naturalnych hormonów żeńskich, w celu uzupełnienia spadku lub braków w prawidłowym poziomie hormonów wytwarzanych przez organizm kobiety. Czasami, HTZ nazywa się estrogenową terapią zastępczą (ETZ), z tego względu, że pierwsze leki, które były stosowane w tej terapii (wykorzystywane w 1960 roku), zawierały związki estrogenów.

Estrogeny
Leków stosowanych podczas HTZ jest wiele, co pozwala dobrać odpowiedni środek dla każdej pacjentki, tak, aby nie wywołał żadnych powikłań. Do tej pory wiele osób, w tym specjalistów, krytykuje ten rodzaj uzupełniania braków w ilości hormonów, gdyż przyjęło się, że może on szkodzić zdrowiu. Są to leki sprzedawane jedynie na receptę, zatem nie każdy może mieć do nich dostęp. Większość środków przepisywanych w HTZ to związki estrogenów. Mogą to być:

? Estron. Ten rodzaj leku, podawany jest najczęściej u pacjentek po menopauzie, u których poziom estrogenu szybko spada. Są to środki przyjmowane doustnie.
? Estradiol. Jest to forma estrogenu, która naturalnie występuje w organizmie kobiety przed menopauzą. Może być przyjmowany w postaci tabletek, ale także maści lub kremów dopochwowych.
? Estriol. Jest to najsłabsza postać estrogenu produkowana w organizmie przez podział innych estrogenów. Estriol jest jednym z najbezpieczniejszych środków z hormonalnej terapii zastępczej, gdyż nie wpływa na rozwój raka.

Oprócz tabletek, kremów, maści dopochwowych, i innych preparatów estrogenowych, HTZ może być przyjmowana w postaci zastrzyków lub specjalnych granulek wstrzykiwanych pod skórę, czyli tzw. implantów estrogenowych, jednak jest to stosowane coraz rzadziej.
 

REKLAMA

Progestageny
Większość programów leczenia w hormonalnej terapii zastępczej opiera się na stosowaniu estrogenu z progestagenem. Progestageny to syntetyczne formy progesteronu, które podaje się po to, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju raka macicy, na co wpływ ma stosowanie samego estrogenu.

Kombinacje estrogenu i testosteronu
Kobiece jajniki wytwarzają niewielkie ilości męskiego hormonu testosteronu przez całe życie. Czasami, kobiety, które miały chirurgicznie usunięte jajniki muszą przyjmować w HTZ, oprócz estrogenu, także testosteron. Estrogen i testosteron są zwykle łączone w jeden lek i mogą być przyjmowane doustnie lub w postaci kremów dopochwowych. W przypadku kobiet, które nie mogą stosować estrogenów, możliwe jest stosowanie samego testosteronu, również w wielu postaciach.

Połączenie estrogenów z lekami uspokajającymi
Istnieje kilka leków, które łączą w sobie estrogen oraz substancje uspokajające, np. chlordiazepoksyd lub meprobamat. Stosowanie ich jednak, może się okazać szkodliwe dla zdrowia.

Leki stosowane w hormonalnej terapii zastępczej mogą przyjmować różne formy, np. kremy dopochwowe, tabletki lub plastry. Każdy z tych rodzajów, zalecany jest w zależności od celów HTZ. Przykładowo, jeśli kobieta cierpi na suchość pochwy, skuteczne mogą się okazać kremy dopochwowe. W przypadku kobiet, które chcą załagodzić uderzenia gorąca lub zapobiec osteoporozie i chorobom serca, zaleca się przyjmowanie tabletek lub przyklejanie plastrów wydzielających hormony do skóry.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hormonalna terapia zastępcza, HRT
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Achalazja przełyku, kurcz wpustu
Alergia, uczulenie, nadwrażliwość
Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa, katar
Atak serca, zawał mięśnia sercowego, zawał serca
Borelioza
Endometrioza, gruczolistość zewnętrzna, rozrost błony śluzowej macicy, endometrium
Fobia, fobia społeczna
Kardiomegalia
Liszaj płaski, liszaj czerwony
Menorrhagia, obfite miesiączki
Mukowiscydoza, zwłóknienie torbielowate
Nadczynność tarczycy, hipertyreoza
Nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza, hipertyreoza
Nerwica lękowa
Androgeny, hormony męskie
Chelatacja, chelacja
Drżenie rąk
Fizjoterapia
Fototerapia
Hormonalna terapia zastępcza, HRT
Hormonalna terapia zastępcza, HTZ
Hydroterapia, wodolecznictwo, akwaterapia
Immunoterapia, odczulanie
Leczenie hormonalne
Menopauza
Ostuda, melanodermia
Radioterapia, curieterapia
Terapia tańcemTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj