Homeopatia
ang. HomeopathyHomeopatia to system leczenia niekonwencjonalnego, tzw. lekami homeopatycznymi, który powstał pod koniec XVIII. Cały system jest oparty na tym, że substancje, które wywołują rozwój choroby u osób zdrowych, podane chorym z takimi samymi objawami, w odpowiednio rozcieńczanych dawkach, będą przynosić efekty lecznicze. Zwolennicy homeopatii twierdzą, że w ten sposób organizm pobudza własne procesy gojenia.

Homeopatia została wymyślona przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który nie zgadzał się z istniejącymi w tamtym czasie metodami leczenia i próbował tworzyć własne leki i sposoby terapeutyczne, które bardzo często zamiast poprawić stan zdrowia pacjenta, jeszcze bardziej go pogarszały. Hahnemann przeprowadzał eksperymenty na samym sobie, aby ocenić działanie leków na zdrową osobę. Pewnego razu przyjął lek przeciwko malarii, po czym stwierdził, że wywołało to u niego pojawienie się objawów, które występują u chorych na malarię (gorączka, dreszcze, itp.).

REKLAMA

Uznał więc, że najlepszą metodą leczenia, jest zastosowanie u chorych pacjentów odpowiednio rozcieńczonych leków, które u zdrowych ludzi wywołują takie same objawy chorobowe, jak u nich. Zapisu swoich obserwacji Hahnemann dokonał w dziele Materia Medica.

Hahnemann stworzył trzy zasady homeopatii:
1. Zasada podobieństwa,
2. Zasada dynamizowania (Hahnemann uważał, że im bardziej rozcieńczy się lek przed podaniem, tym lepsze przyniesie efekty lecznicze),
3. Zasada, która zakłada istnienie jakiejś siły życiowej.

W późniejszych latach zostały wynalezione szczepionki na wzór myślenia Hahnemanna. Przykładowo, były to zastrzyki dla alergików, które zawierały w sobie alergen, wywołujący u chorego reakcję alergiczną. Uważano, że kontakt z czynnikiem wywołującym alergię, spowoduje wzrost tolerancji organizmu względem tej substancji.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Homeopatia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

HomeopatiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj