Hemoliza, skaza krwotoczna
ang. Hemolysis, bleeding disorderHemoliza to niszczenie (rozpad) czerwonych krwinek, które znajdują się we krwi. Krwinki czerwone (erytrocyty) we krwi tworzone są przez całe życie. W momencie, gdy się zestarzeją i przestaną funkcjonować, na ich miejsce pojawiają się nowe. Czasami jednak, organizm nie wytwarza nowych erytrocytów, co sprawia, że po wymarciu starych, ich miejsca pozostają niewypełnione. Powoduje to, że w organizmie obecne są w większości tylko martwe erytrocyty, a śledziona, która jest odpowiedzialna za ich usuwanie, nie nadąża wykonywać swojej pracy prawidłowo. Efekty niszczenia erytrocytów są takie są takie, że hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi, pojawia się w surowicy krwi.

Często, może to doprowadzić do przeciążenia wątroby, a w efekcie, rozwija się żółtaczka. Wyniszczenie czerwonych krwinek w dużych ilościach może również spowodować anemię. Choroba hemolityczna noworodków oraz erytroblastoza to dolegliwości związane z hemolizą, które pojawiają się u noworodków, jako reakcja immunologiczna organizmu matki przeciwko czerwonym krwinkom płodu. Niektóre rodzaje hemolizy, np. gdy krwinki czerwone są bardzo delikatne i łatwo doprowadzić do ich rozpadu, można leczyć, za pomocą usunięcia śledziony lub przyjmowania leków steroidowych.

Innym rodzajem jest autoimmunohemolityczne zaburzenie, które rozwija się w wyniku nieprawidłowej pracy śledziony, która nie tylko dokonuje podziału erytrocytów, ale także produkuje wobec nich przeciwciała. Ten stan może być śmiertelny i pojawia się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hemoliza, skaza krwotoczna
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Hemoliza, skaza krwotocznaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj