Hemofilia
łac. Haemophilia

ang. HemophiliaHemofilia to zaburzenia z krzepnięciem krwi, które wynikają z mutacji genetycznej, pojawiającej się na chromosomie X. Wady te mogą być dziedziczone lub rozwinąć się w wyniku spontanicznej mutacji genów. Hemofilię można podzielić na trzy rodzaje- A, B i C. W każdym z tych typów są braki lub poważne niedobory białek odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, co powoduje samoistne krwotoki lub bardzo długie gojenie się ran. W zależności od stopnia intensywności zaburzenia, u chorych mogą pojawiać się niewywołane niczym, spontaniczne krwotoki, które również mogą wystąpić po operacjach, zabiegach stomatologicznych, szczepieniach czy urazach.

Proces krzepnięcia krwi w organizmie jest złożony i składa się z wielu interakcji pomiędzy uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi, płytkami krwi (komórek krwi odpowiedzialnych za krzepnięcie), czynnikami krzepnięcia krwi (13 czynników, oznaczanych cyframi rzymskimi) oraz innymi substancjami, które znajdują się we krwi.
 

REKLAMA

W momencie, gdy dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych, które spowoduje krwawienie, płytki krwi zbierają się wokół rany tworząc tymczasową tamę zatrzymującą dalsze krwawienie. Ten sposób zatamowania krwi jest jednak bardzo słaby, dlatego też następnie dochodzi do innych procesów krzepnięcia. Ostateczny, wzmocniony skrzep tworzony jest z białka o nazwie fibryna. Aby jednak doszło do powstania fibryny, do pracy muszą się włączyć czynniki krzepnięcia krwi (od I do XIII). Tylko dzięki tym elementom, proces krzepnięcia krwi odbywa się w odpowiednim tempie. W przypadku niedoboru, któregoś z wyżej opisanych elementów krzepnięcia, czas gojenia się ran jest o wiele dłuższy. W hemofilii, czynniki krzepnięcia są obecne w organizmie w bardzo małych ilościach, w ogóle ich nie ma lub źle działają, przez co dochodzi do samoistnych krwawień i problemów z gojeniem się ran.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Hemofilia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Choroba von Willebranda
Hemofilia A i B, choroba Christmasa, skaza krwotoczna
Hemofilia, skaza krwotoczna
HemofiliaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj