Grasica
łac. Glandula thymus

ang. ThymusGrasica jest limfatycznym narządem, który znajduje się w centralnym punkcie górnej części klatki piersiowej, tuż za mostkiem. Grasica składa się z limfocytów, które są tam produkowane i z czasem przemieniają się w limfocyty T- komórkowe. Do grasicy wraz z krwią przypływają limfoidalne komórki macierzyste, które rozwijają się w wewnętrznej korze grasicy. W trakcie rozwoju poruszają się po całej korze grasicy i przekształcają najpierw w dojrzałe limfocyty, a następnie w limfocyty T- komórkowe. Limfocyty T- komórkowe przenoszą się do rdzenia grasicy gdzie dojrzewają i są uwalniane do krwiobiegu. Proces dojrzewania limfocytów w grasicy, jest kontrolowany przez hormony w niej produkowane, m.in.: tymozynę i tymopoetynę.

Grasica, jest największa w okresie dojrzewania i zaczyna w niej zachodzić zjawisko inwolucji, gdzie w tkankach grasicy gromadzą się tkanki: włóknista oraz tłuszczowa. Po okresie dojrzewania, grasica zaczyna stopniowo wracać do normalnego funkcjonowania.

Wrodzony brak grasicy lub utrata grasicy (głównie spotykana u noworodków), prowadzi do całkowitego braku funkcjonalnych limfocytów T- komórkowych oraz niedoborów odporności.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
1/5, ocen: 1
Grasica
Ocena: 20 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Chłoniak
GrasicaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj