Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
ang. GlutamineGlutamina jest aminokwasem, który stosuje się, jako suplement diety w trakcie leczenia różnych chorób, w tym także raka. Glutamina jest licznym i wolnym aminokwasem, który prócz tego, że jest składnikiem białek, reguluje szereg procesów zachodzących w organizmie. Ze względu na fakt, że jest produkowana przez komórki żywego organizmu, nie jest konieczne spożywanie tego aminokwasu w diecie. Jeśli jednak u pacjenta rozwinął się niedobór glutaminy, możliwe jest stosowanie diety proteinowej, w której dostarcza się do organizmu duże ilości glutaminy.

Niedobór glutaminy może się rozwinąć w wyniku nowotworów, różnych chorób oraz urazów i różnych zaburzeń psychicznych. Może się jeszcze bardziej pogłębić, w konsekwencji radio- lub chemioterapii stosowanej podczas leczenia raka. Z tych właśnie powodów, glutamina jest aminokwasem, który dość często musi być uzupełniany, aby wszystkie procesy w organizmie mogły zachodzić poprawnie.

Nowotwory, które prowadzą do niedoboru glutaminy mogą zmniejszyć tolerancję tkanek na leczenie chorób nowotworowych, przez co konieczne jest obniżenie dawek leczniczych, co w konsekwencji osłabia skuteczność terapii. W takich przypadkach, stosowanie suplementów glutaminy pozwala chronić zdrowe tkanki organizmu, podczas chemioterapii i innych metod leczenia nowotworów, przed uczulającym działaniem tych zabiegów.

Coraz częściej, podawanie glutaminy uznawane jest za ważny i niezbędny element, podczas stosowania wysokich dawek chemio- lub radioterapii. W zależności od indywidualnego przypadku każdego pacjenta, może być ona przyjmowana drogą pozajelitową (dożylną) lub doustnie. Ponadto, glutamina podawana jest pacjentom, jako suplement podczas przeszczepu szpiku kostnego, zwłaszcza u pacjentów z białaczką lub chłoniakiem, których szpik kostny został zniszczony przez wysokie dawki leczenia chemioterapią.

REKLAMA

Suplementacja glutaminy pozwala:
? Poprawić retencję azotu,
? Zmniejszyć ryzyko wystąpienia zakażeń,
? Skrócić czas hospitalizacji pacjenta.

Suplementy glutaminy stosuje się także w celu zmniejszenia ryzyka powikłań do serca, przewodu pokarmowego, układu nerwowego i innych, które często pojawiają się w wyniku terapii nowotworowej. Doustnie lub dożylnie podana glutamina skraca czas trwania i osłabia intensywność skutków ubocznych, które rozwinęły się po chemioterapii. W szczególności, zapobiega zakażeniom jelit, podczas leczenia raka jelita grubego fluorouracylem. Glutamina może zmniejszyć nasilenie i częstość występowania zapalenia błon śluzowych (głównie jamy ustnej), co jest częstym efektem leczenia chemioterapią. Podawanie glutaminy w płynie przed rozpoczęciem promieniowania lub chemioterapii, może zapobiec owrzodzeniom jamy ustnej. Aminokwas, jakim jest glutamina, zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na leki przeciwgrzybicze podawane często podczas leczenia raka.

Suplementy glutaminy są obecnie powszechnie dostępne w aptekach, jednak wyłącznie na receptę. Są to głównie leki w postaci proszku, z których tworzy się zawiesinę i wypija. Glutamina znajduje się także w różnych preparatach odżywczych, jako uzupełnienie braków żywieniowych.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowego
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Aminokwasy
Glutamina, aminokwas endogenny, monoamid kwasu glutaminowegoTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj