Glikozydy nasercowe
ang. Cardiac glycosidesGlikozydy nasercowe zostały odkryte w latach 1744 ? 99 przez Williama Witheringa, który studiował medycynę w Edynburgu, a ponadto zajmował się chemią, mineralogią i botaniką. Prowadził on badania dotyczące leczniczego wpływu roślin i opisał to w wielu dziełach. Badał on głównie naparstnicę, która, według jego teorii, ma wyłącznie właściwości moczopędne. Niestety, wyniki badań Witheringa okazały się błędne, gdyż okazało się, że naparstnica uwolniła nadmiar płynu nagromadzonego w klatce piersiowej pewnego studenta. To skłoniło Witheringa do zbadania właściwości naparstnicy w kierunku leczenia obrzęków. Wyniki były zaskakujące. Wykazały bowiem, że roślina może wyleczyć obrzęk, jaki rozwinie się nawet podczas niewydolności serca. Swoje tezy i spostrzeżenia na temat działania, zastosowania i toksyczności naparstnicy Withering opisał i wydał w postaci książki. Oczywiście w czasach życia badacza, były już znane toksyczne właściwości naparstnicy (działanie przeczyszczające i moczopędne). Zatem najbardziej zaskakującym faktem, stało się odkrycie cechy szczególnej tej rośliny, jaką jest łagodzenie objawów niewydolności serca.

Rodzajów naparstnicy jest kilka. Najczęściej w lecznictwie stosuje się naparstnicę purpurową i wełniastą. W Polsce, używana jest wyłącznie ta druga, z tego względu, iż uznano, że naparstnica purpurowa szkodzi zdrowiu. Główną substancją czynną w naparstnicy purpurowej jest digitoksyna. W przypadku naparstnicy wełniastej jest podobnie. Również zawiera digitoksynę, ale oprócz tego, znajduje się w niej strofantyna. Podobne związki można znaleźć w innych roślinach np. cebulicach, konwalii, ciemierniku, itp. Tego typu rośliny i związki w nich zawarte mają przede wszystkim, wpływ na serce. Kontrolują jego prawidłowy rytm (przyśpieszają go bądź spowalniają), siłę skurczu oraz ciśnienie krwi. Ma to znaczenie u osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości związane z mięśniem sercowym.
 

REKLAMA

Wszystkie glikozydy nasercowe są inhibitorami enzymu adenozynotrifosfatazy (ATP- azy), które znajdują się w błonach komórkowych i są odpowiedzialne za pompowanie sodu na zewnątrz komórki i potasu wewnątrz. Brak tego enzymu lub zaburzenia w jego funkcjonowaniu, są uznawane za główną przyczynę infekcji mięśnia sercowego. Nadmiar sodu wewnątrz komórki blokuje wydzielanie go na zewnątrz i wypycha wapń stając się jego zamiennikiem. Proces ten powoduje, że siła skurczu mięśnia sercowego wzrasta.

Działanie glikozydów nasercowych jest złożone i uzależnione od pewnych hormonów. Głównie są to adrenalina i noradrenalina, które przedostając się do serca z nerwów, powodują zmniejszenie częstości akcji serca. Ponadto, mogą mieć one wpływ na rozwój migotania przedsionków, w wyniku podwyższenia stopnia pobudzenia impulsów elektrycznych w węźle przedsionkowo ? komorowym.

Działanie moczopędne glikozydów nasercowych może być wywołane przez zatrzymanie produkcji enzymu ATP- azy (adenozynotrifosfatazy) w kanalikach nerkowych, co powoduje zmniejszenie wchłaniania sodu, a co za tym idzie także wody. Tego typu zachowania, sprawiają, że zwiększa się objętość moczu.

Działanie toksyczne glikozydów nasercowych to brak łaknienia, nudności, wymioty, bóle głowy, senność, zaburzenia widzenia oraz znaczne spowolnienie akcji serca. Różnica między dawką terapeutyczną a toksyczną jest bardzo niewielka, dlatego podczas leczenia, łatwo może dojść do pomyłki. Nadal, glikozydy nasercowe mają duże znaczenie w leczeniu
niewydolności serca.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Glikozydy nasercowe
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Alergia, szczepienia
Glikozyd
Glikozydy nasercoweTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj