Glikol etylenowy
ang. Ethylene glycolGlikol etylenowy to bezbarwna, bezwonna i higroskopijna ciecz o lepkiej konsystencji. Glikol zamarza w temperaturze -13°C natomiast wrze w 197,6°C. Jest to ciecz w pełni rozpuszczalna w wodzie, a także w alkoholach i fenolu. Dzięki swoim właściwościom- niska masa cząsteczkowa, stały stan skupienia i rozpuszczalność w wodzie, glikol etylenowy jest substancją stosowaną do płynów chłodzących w samochodach. Ponadto, glikol wykorzystywany jest w żywicach poliestrowych, materiałach wybuchowych, płynach hamulcowych oraz jako rodzaj żywicy alkilowej.

Reakcje glikolu etylenowego z bezwodnikami kwasów oraz disodami, tworzą skondensowane polimery poliestru. Reakcje z kwasem tereftalowym lub jego estrami wytwarzają żywice poliestrowe, które mogą być wykorzystywane do włókien znajdujących szerokie zastosowanie w produkcji tkanin i odzieży.


REKLAMA

Toksyczność glikolu etylenowego
Glikol etylenowy jest umiarkowanie toksyczny dla ludzi, jeśli dojdzie do zatrucia drogą pokarmową. Na spożycie glikolu bardziej narażone są dzieci i zwierzęta z tego względu, że jest to substancja słodka. Dlatego też, glikol zawsze powinien być trzymany z dala od dzieci.

Po spożyciu, glikol etylenowy jest utleniany do kwasu glikolowego, który następnie przemienia się w toksyczny dla organizmu kwas szczawiowy. Produkty kwasu szczawiowego początkowo mają wpływ na centralny układ nerwowy, następnie dotykają serce i ostatecznie przedostają się do nerek. Jeśli dojdzie do zatrucia glikolem etylenowym i nie zostanie ono wyleczone, skutki mogą się okazać śmiertelne.
 Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Glikol etylenowy
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Glikol etylenowyTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj