Gastrostomia, przetoka, stomia
ang. Gastrostomy fistulaGastrostomia to zabieg, który polega na wprowadzeniu do żołądka specjalnej rury, dzięki której możliwe jest podawanie pokarmów lub płynów do organizmu w momencie, gdy pacjent nie może ich spożywać w inny sposób.

Gastrostomia jest zabiegiem chirurgicznym, który przeprowadza się z ogólnym lub miejscowym znieczuleniem pacjenta. Podczas znieczulenia ogólnego, pacjent nie jest przytomny, natomiast przy znieczuleniu miejscowym, pacjent zachowuje częściową świadomość i może obserwować, jakie czynności wykonuje chirurg, jednak nic nie czuje. Rodzaj znieczulenia jest zależny od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Podczas gastrostomii, lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia po lewej stronie brzucha, a następnie w żołądku.


REKLAMA

Po wykonaniu tych czynności, do żołądka wprowadzana jest mała, elastyczna (zwykle wykonana z PCV lub gumy), pusta w środku rura. Następnie żołądek oraz zewnętrzna strona brzucha są zaszywane wokół rury.

Po zabiegu, pacjent zawsze musi zostać na obserwacji. Czas pozostania w szpitalu, dla każdego pacjenta jest inny. Zależy to od zdolności organizmu do regeneralcji. Znaczenie ma tutaj również wiek oraz stan zdrowia pacjenta. Czasami, jeśli pacjent szybko wraca do zdrowia, obserwacja może trwać jeden dzień, w innych przypadkach może się to okazać o wiele dłuższy okres. Normalnie, powrót do pełni sił trwa od pięciu do siedmiu dni.

Koszty przeprowadzenia takich zabiegów są bardzo różne i często uzależnione od stanu zdrowia pacjenta.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Gastrostomia, przetoka, stomia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Gastrostomia, przetoka, stomiaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj