Fosfataza alkaliczna, fosftaza zasadowa, FZ
łac. Alcaline phosphatase

ang. Alkaline phosphataseFosfataza alkaliczna to enzym, który produkowany jest w wątrobie, żółci, kościach (największe stężenie) oraz łożysku. Fosfotaza alkaliczna wydzielana jest do krwi w momencie, gdy dojdzie do jakiegoś uszkodzenia lub urazu, ale również podczas wzrostu kości oraz ciąży. Poziom stężenia fosfotazy alkalicznej w organizmie mierzony jest zawsze podczas rutynowych badań krwi.

Jeśli badanie wykaże bardzo wysoki poziom enzymu, może to wskazywać na choroby kości, problemy z wątrobą, niedrożność dróg żółciowych lub niektóre nowotwory. Często, wysoki poziom fosfotazy alkalicznej pojawia się w komórkach białaczkowych w przewlekłej białaczce szpikowej.

Z drugiej strony, bardzo niski poziom fosfotazy alkalicznej świadczy o genetycznej chorobie, która nosi nazwę hipofosfatazja i powoduje deformacje kości.

Inna nazwa tego enzymu to fosfataza zasadowa. Jest to związane ze środowiskiem, w jakim działa (zasadowe). Fosfataza zasadowa jest przeciwieństwem fosfatazy kwaśnej.

REKLAMA

U ludzi, fosfataza alkaliczna obecna jest we wszystkich tkankach w organizmie, jednak najbardziej szczególnymi miejscami ich występowania są kości, wątroba, drogi żółciowe, nerki oraz łożysko. Ma to związek z działaniem enzymów na tych obszarach. Zarówno u ludzi, jak i u większości ssaków występują izoenzymy fosfotazy zasadowej. Są to izoenzymy jelitowe, wątrobowe lub nerkowe, kości oraz łożyska.

Normalny poziom fosfatazy alkalicznej w organizmie powinien wynosić od 20 do 140 IU / L. W przypadku, gdy jest on wyższy, może to oznaczać, że doszło do niedrożności dróg żółciowych. Na pewno, wskaźnik poziomu fosfatazy będzie o wiele wyższy u kobiet w ciąży, gdyż wtedy, enzym wydzielany jest w większych ilościach. Wysoki poziom fosfatazy zasadowej może również świadczyć o nadmiernej aktywności osteoblastów co prowadzi do chorób kości, np. choroby Paget?a.

Niski poziom fosfatazy zasadowej występuje o wiele rzadziej niż wysoki.

W przypadku, gdy nie są znane przyczyny, przez które doszło do podwyższenia poziomu fosfatazy, możliwe jest przeprowadzenie badania o nazwie elektroforeza izoenzymów, które może pomóc rozpoznać powód.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
3.7/5, ocen: 3
Fosfataza alkaliczna, fosftaza zasadowa, FZ
Ocena: 73 % na 100%
Liczba opinii: 3

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Fosfataza alkaliczna, fosftaza zasadowa, FZTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj