Fluorki
ang. FluorideFluor, w śladowych ilościach, jest niezbędnym elementem dla prawidłowego rozwoju kości i zębów. Brak fluoru w organizmie może spowodować osłabienie szkliwa, a co za tym idzie powstawanie próchnicy i psucie się zębów. Fluorki, są naturalnie obecne w twardej wodzie, chociaż często dodaje się je w pewnych obszarach świata także do wody pitnej.

Ponadto, fluorki stosowane są w większości past do zębów oraz w plombach. Wprowadzenie do wody pitnej 1 mg / l fluoru wspomaga prawidłowy rozwój zębów o nawet 50%. To bardzo duży wskaźnik, dlatego coraz częściej stosuje się tę metodę.

Mimo, że fluorki są często pomocne w prawidłowym rozwoju żywych organizmów, to ich wysokie stężenie może być toksyczne.


REKLAMA

Wprowadzenie do wody pitnej powyżej 10 mg / l fluoru może spowodować uszkodzenie szkliwa i co za tym idzie, przebarwienia zębów. Wyższe stężenie fluoru, może się także przyczynić do rozwoju osteoporozy, czyli kruchości kości. Przyjęto zatem powszechnie, że dzienna dawka fluoru u dorosłego człowieka powinna wynosić 1 ? 3 mg / l.

Ostre zatrucie fluorem może doprowadzić do śmierci.

Podsumowując, niewielkie ilości fluorków dodaje się do wody pitnej, aby zapobiegać rozwojowi próchnicy, głównie u dzieci. Wysokie stężenie fluoru może spowodować zatrucie i przyczynić się do uszkodzenia szkliwa oraz osteoporozy.Prosimy oceń
stronę/treści:
  
5/5, ocen: 1
Fluorki
Ocena: 100 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

FluorkiTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj