Fizjoterapia
ang. PhysiotherapyFizjoterapia to metoda terapii, stosowana do odbudowy zniszczonych przez różne czynniki tkanek, głównie mięśni i stawów. Najczęściej, fizjoterapię stosuje się u sportowców po różnego rodzaju kontuzjach. Zabieg fizjoterapii wykonywany jest przez wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, czyli fizjoterapeutów. Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie do pełnej sprawności ruchowej nie tylko sportowców, ale także normalnych pacjentów z podobnymi problemami. Fizjoterapia jest bardzo bezpieczną, szybką i przede wszystkim skuteczną metodą terapii. Większość ludzi, korzysta z zabiegów fizjoterapeutycznych dopiero w momencie, gdy ich stan jest już dość poważny, jednak możliwe jest również przeprowadzenie fizjoterapii u pacjentów, którzy mają łagodne objawy i niewielkie uszkodzenia.

Fizjoterapia to zabieg znany już w czasach starożytnych (masaże, hydroterapia, ćwiczenia), jednak jako okres rozwoju nowoczesnej fizjoterapii przyjmuje się wiek XIX, a dokładniej jego ostatnie dziesięciolecie. Wpływ na ten proces miało pojawienie się nowoczesnej medycyny naukowej, nowych technologii oraz, co za tym idzie rowzój umiejętności. Dawne praktyki, takie jak ziołolecznictwo, nastawianie kości, itp., odeszły w niepamięć, pozostawiając miejsce dla nowych, bezpieczniejszych metod diagnostycznych i leczniczych. Pojawiły się nowe urządzenia, np. RTG, dokonano podziału na specjalności lekarskie oraz zaczęto tworzyć profesjonalne laboratoria do wykonywania zaawansowanych badań. Te zmiany zresztą i do dnia dzisiejszego pomagają specjalistom efektywniej pracować.
 

REKLAMA

Przez pewien okres, fizjoterapia nie była zabiegiem popieranym, również z tego względu, że na rynku medycznym działało prócz niej wiele innych, bardziej tradycyjnych, metod terapeutycznych i ludzie bali się, że nowoczesna technika jeszcze bardziej pogorszy ich stan zdrowia. Dlatego właśnie dużo osób wykształconych w tym kierunku nie mogło znaleźć pracy. Po pewnym czasie, ludzie zaczęli się powoli przekonywać do fizjoterapii i role się odwróciły. Tradycyjna terapia i jej zwolennicy, stracili pracę i musieli się przekwalifikowywać. Ten przełom dokonał się właśnie pod koniec XIX wieku.

Na pewno fizjoterapia w stosunku do innych metod leczenia jest bezpieczniejsza, gdyż nie wymaga od pacjenta stosowania żadnych leków, również nie ma potrzeby przeprowadzania jakichkolwiek operacji. Cały zabieg odbywa się przez stymulację zewnętrznych części ciała pacjenta.

Pojawienie się nowoczesnej fizjoterapii można uznać za profesjonalizację masażu i głównie dlatego, że miała z nim związek, osiągneła sukces. Masaż bowiem, już od bardzo dawnych czasów był uznawany za dobrą metodę rehabilitacji po urazach lub operacjach. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych masażystów zaczęło wzrastać, pojawiało się coraz więcej firm zajmujących się tą techniką i oferujących swoje usługi, również domom prywatnym. Pojawiły się także szkoły masażu, skąd można było się nauczyć jego poprawnej techniki. Ciągły rozwój i ulepszanie masażu, sprawiły, że w końcu na rynku medycznym pojawiła się fizjoterapia.

 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Fizjoterapia
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Fizjoterapia
Fizjoterapia klatki piersiowejTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj