Erytropoeza
ang. ErythropoiesisErytropoezą określa się proces tworzenia i mnożenia się czerwonych krwinek (erytrocytów). Cały przebieg erytropoezy stymulowany jest przez zmniejszenie ilości tlenu w nerkach, które następnie wydzielają hormon o nazwie erytropoetyna. Hormon ten, pobudza proces erytropoezy we wszystkich tkankach krwiotwórczych. Produkcja czerwonych krwinek, które są jedną z trzech komórek krwi, ma miejsce w szpiku kostnym.

Jak przebiega proces erytropoezy?
Erytropoeza zaczyna się w komórkach woreczka żółciowego. Po upływie 3 ? 4 miesięcy, proces przenosi się do wątroby i śledziony, a następnie do szpiku kostnego, gdzie ostatecznie powstają czerwone krwinki.Czasami, u osób, które chorują, proces erytropoezy zachodzi poza szpikiem kostnym. Czerwone krwinki, mogą się wtedy rozwinąć także w śledzionie i wątrobie. Mówi się wtedy o pozaszpikowej erytropoezie.
 

REKLAMA

W organizmie człowieka, są miejsca, w których proces hematopoezy (tworzenie się krwi) zachodzi tylko raz na 25 lat. Są to kości piszczelowa oraz udowa. Pozostałe kości, np. mostek, kręgi, miednica, żebra oraz kości czaszki produkują czerwone krwinki regularnie, przez całe życie.

Dojrzewające w szpiku kostnym czerwone krwinki, czyli komórki krwi, przyjmują kolejno kilka postaci, zanim osiągną swoją ostateczną postać. Są to:
1. Hemoblasty- pluripotentne komórki macierzyste.
2. Multipotentne komórki macierzyste.
3. Unipotentne komórki macierzyste.
4. Proerytroblasty.
5. Zasadochłonne normoblasty.
6. Półprodukty normoblastów.
7. Późne normoblasty.
8. Retikulocyty.
9. Dojrzały erytrocyt.

Po przejściu etapu siódmego, powstała do tego momentu komórka jest uwalniania i zmienia się w retikulocyt. Po około dwóch dniach, komórka zmienia się w erytrocyt, czyli gotową czerwoną krwinkę.


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Erytropoeza
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

ErytropoezaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj