Feminizm
łac. Femina

ang. Feminism Feminizmem określa się ruch społeczny, który domaga się równego traktowania, kobiet i mężczyzn. Pierwsze głosy sprzeciwu oraz obawy w stosunku do praw kobiet, pojawiły się w epoce oświecenia, a prowodyrką całego tego zamieszania była Mary Wollstonecraft. Ruchów feminizmu w historii ludzkości było wiele. Najbardziej znane są trzy: pierwszy odbył się w 1792 roku, drugi w 1848, a ostatni, najbardziej skuteczny, w 1920.

Dzięki staraniom tamtych kobiet, które zawzięcie walczyły o wyzwolenie, obecnie nie ma podziału na płeć lepszą i gorszą, kobiety nie są już postrzegane jako gospodynie domowe, maszyny do rodzenia dzieci, a co ważniejsze jako własność mężczyzny, który ją poślubił.
 


REKLAMA

W dzisiejszych czasach kobiety mogą się kształcić, pracować, ubierać się w dowolny sposób, wyrażać swoje zdanie również na arenie publicznej, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, itp. Kobiety mają całkowicie wolną wolę i nie muszą liczyć się ze zdaniem mężczyzn.

Feminizm, często jest krytykowany przez mężczyzn, którzy uważają, że kobiety nie powinny mieć takich samych praw. Zwykle jednak, są to głosy mężczyzn, którzy okazali się w jakiś sposób gorsi w pracy czy szkole niż kobieta.
Feministki, wbrew temu co głoszą media publiczne, nie chcą życia bez mężczyzn, ani tymbardziej nie próbują przyjmować ich pozycji społecznej. Wszystko opiera się wyłącznie na tym, że panie, chcą być traktowane na równi z mężczyznami, nie zgadzają się na niewyjaśnioną dyskryminację ich płci, jednak nie chcą burzyć tradycyjnego podziału zadań i obowiązków należących do danej płci.

 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Feminizm
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

FeminizmTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj