Enzymy trzustkowe
ang. Pancreatic enzymesKażdego dnia, trzustka, wydziela około 2 litrów soku trzustkowego w jelicie cienkim. Płyn ten zawiera niezbędne do procesu trawienia i wchłaniania pokarmu enzymy- lipazę, proteazę i amylazę. Lipazy, wraz z żółcią, pomagają trawić tłuszcze. Dlatego właśnie, ich niedobór wywołuje zaburzenia wchłaniania tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Amylaza, ma za zadanie rozkładać skrobię na węglowodany przyswajalne i jest wydzielana przez gruczoły ślinowe oraz trzustkę.

Proteaza, wydzielana przez trzustkę w postaci trypsyny, chymotrypsyny oraz karboksypeptydazy, rozkłada cząsteczki białka na pojedyncze aminokwasy. Niepełne trawienie białek stwarza szereg problemów zdrowotnych, w tym rozwój alergii, tworzenie się w organizmie szkodliwych substancji toksycznych obecnych podczas procesu gnicia, a także rozkład białek przez bakterie. Proteaza, oprócz tego, że jest niezbędna przy procesie trawienia białek, pełni kilka innych ważnych funkcji. Przede wszystkim utrzymuje jelito cienkie wolne od jakichkolwiek pasożytów (grzybów, bakterii, itp.). Niedobór lub brak proteazy oraz innych enzymów trawiennych sprawiają, że organizm staje się bardzo podatny na wszelkiego rodzaju zakażenia jelit, w tym przykładowo zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przez grzyby Candida albicans. Ponadto, obecność proteazy chroni tkanki objęte stanem zapalnym przed uszkodzeniami, wszystkie naczynia krwionośne przed powstawaniem zakrzepów oraz zapobiega odkładaniu się kompleksów immunologicznych w tkankach, co występuje podczas różnych chorób (np.reumatoidalnego zapalenia stawów i tocznia).

Niewydolność trzustki
Zaburzenia w produkcji prawidłowej ilości enzymów przez trzustkę powodują wzdęcia brzucha, dyskomfort, niestrawność, wydzielanie gazów oraz pojawianie się kawałków niestrawionego jedzenia w stolcu. Stan taki, określa się niewydolnością trzustki. Choroba bardzo często pojawia się u osób w podeszłym wieku, jednak zwykle jest ona łagodna. Niewydolność trzustki może być przyczyną wielu różnych alergii pokarmowych, zwłaszcza jeśli u pacjenta występuje podatność na reakcje alergiczne.

REKLAMA

Produkty zastępujące enzymy trzustkowe
Produkty, które mogą być stosowane jako zastępcze dla enzymów wydzielanych przez trzustkę podczas niewydolności, to przykładowo mięso wieprzowe, które ułatwia trawienie. W przypadku wegetarian, mogą to być bromelaina (enzym zawarty w ananasie) oraz papaina (enzym zawarty w papai), które mają właściwości rozkładające białka i mogą stanowić podstawę leczenia niewydolności trzustki. Wyżej wymienione produkty okazały się również skuteczną metodą leczenia alergii pokarmowych.

Dawki przyjmowanych produktów powinny być ustalone w oparciu o poziom aktywności enzymu w danym artykule. Stworzono również środek, który można stosować w leczeniu niewydolności trzustki, zawierający w sobie wszystkie trzy enzymy trawienne, produkowane przez trzustkę. Lek ten nazywany jest pankreatyną, a w jego skład, jak ustalono, na jeden miligram leku, powinna wchodzić amylaza (25 jednostek), lipaza (2 jednostki) i proteaza (25 jednostek). Pankreatyna jest lekiem powszechnie uznawanym, w leczeniu niewydolności trzustki, na całym świecie.

Wszystkie, naturalne, nieprzetwarzane w żaden sposób produkty spożywcze, zawierają odpowiednie ilości i rodzaje enzymów niezbędnych w procesie trawienia. Jeśli taki surowy produkt zostanie zjedzony przez człowieka, to enzymy w nim zawarte zaczną się wydzielać do organizmu i rozpocznie się rozkład składników odżywczych.

Enzymy zawarte w produktach spożywczych odgrywają bardzo ważną rolę w trawieniu, dzięki możliwości przeprowadzenia tzw. trawienia przedwstępnego w żołądku, które odbywa się, zanim dojdzie do wydzielenia kwasu solnego. Niektórzy mogą powiedzieć, że nie ma potrzeby wprowadzać do organizmu naturalnych enzymów, skoro są one spożywane podczas normalnych posiłków. Otóż, jest to błąd, bowiem bardzo wiele enzymów zawartych w produktach spożywczych w trakcie gotowania czy smażenia, traci swoje właściwości lub umiera, co sprawia, że nasze jedzenie pozbawione jest całkowicie aktywnych enzymów trawiennych.
Proces trawienia w organizmie nie zachodzi w momencie, gdy składniki odżywcze zawarte w spożywanych pokarmach nie rozkładają się i zalegają w nim jak odpady.

Osoby, które mają zaburzenia trawienia spowodowane niedoborami enzymów produkowanych przez trzustkę, powinny stosować ich zastępcze dawki, zawierające głownie: proteazę (enzym rozkładający białko w aminokwasy), laktazę (enzym ułatwiający trawienie laktozy), inwertazę (enzym, który umożliwia trawienie cukrów), diastazę słodu (enzym trawiący skrobię), alfę ? galaktozydazę (enzym trawienny dla węglowodanów), papainę (enzym ułatwiający trawienie białka) oraz kozieradkę.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
0/5, ocen: 0
Enzymy trzustkowe
Ocena: 0 % na 100%
Liczba opinii: 0

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

Agranulocytoza
Białaczka szpikowa, przewlekła
Nowotwór złośliwy trzustki, rak trzustki
Ropień
Zapalenie trzustki
Zespół aspiracji smółki
Aminotransferaza alaninowa, AlAT, ALAT, ALT, GPT
Enzymy sercowe, markery martwicy mięśnia sercowego, CK, MB
Enzymy trzustkowe
Granulocytopenia
Granulocyty
Pierwiastki śladowe
Ślina
WątrobaTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj