Elektrolity
ang. ElectrolytesElektrolity są to dodatnio i ujemnie naładowane cząsteczki nazywane jonami, które występują w komórkach i płynach znajdujących się w organizmie, a także w osoczu krwi. Badania na obecność elektrolitów obejmują pomiar sodu, potasu, chlorków i wodorowęglanów. Regularne badania na obecność tych jonów są ważne, ze względu na ocenę czynności nerek, gruczołów, przebiegu metabolizmu oraz procesów biochemicznych zachodzących w organizmie. 

Pozostałe, równie ważne elektrolity jakie znajdują się w osoczu to wapń i fosfor, których poziom mierzy się jako jeden, gdyż mają w organizmie takie samo zadanie- wpływają na rozwój kości oraz kontrolują pracę przytarczyc. Brak odpowiedniej ilości wapnia w organizmie może spowodować rozwój tężyczki (niekontrolowane skurcze mięśni).
Ponadto, stale mierzony jest także poziom magnezu.
 

REKLAMA

W jakim celu mierzy się poziom elektrolitów w organizmie?
Badania poziomu elektrolitów są bardzo potrzebne zarówno w diagnostyce, jak i w leczeniu chorób nerek, zaburzeń kwasowo ? zasadowych oraz równowagi wodnej, a także wielu innych problemów zdrowotnych. Elektrolity, mimo że są małymi cząsteczkami, wiążą się z wieloma ważnymi procesami zachodzącymi w organizmie, dlatego ich brak może powodować dość ciężkie konsekwencje zdrowotne. Przykładowo, niski poziom potasu w organizmie (poniżej 3 mmol / l), może świadczyć o arytmii serca (nieregularne bicie serca), tachykardii (przyśpieszona akcja serca) oraz zatrzymaniu akcji serca. Wysoki poziom potasu (powyżej 6 mmol / l) pozwala stwierdzić bradykardię (bardzo powolny rytm serca), a także niewydolność serca.

Nieprawidłowości w poziomie potasu, zawsze wiążą się z pewnymi zaburzeniami w ilości wodorowęglanów, które są miarą pojemności buforowej w osoczu. Wodorowęglan sodu i dwutlenek węgla rozpuszczają się wspólnie i działają razem po to, by utrzymać prawidłowe pH krwi. Przykładowo więc, wysoki poziom wodorowęglanów w osoczu może doprowadzić do rozwoju zasadowicy metabolicznej, która powoduje, że pH krwi jest bardzo wysokie, co może spowodować przesunięcie się jonów wodorowych z komórek do płynów, zamiast potasu. Z tych względów, poziom potasu w osoczu zaczyna spadać i mówi się o hipokaliemii, która powinna być regulowana nie poprzez stosowanie suplementów potasu, a przez zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn zasadowicy. Przyjmowanie potasu bowiem, podczas zasadowicy spowoduje hiperkaliemię, czyli nadmiar potasu w organizmie. Niski poziom potasu i sodu może być również spowodowany przez nadużwanie leków moczopędnych, które obniżają ciśnienie krwi. Z drugiej strony, zaburzenia, takie jak zespół Cushinga (nadaktywność kory nadnerczy) oraz choroba Addisona powodują, że poziom potasu i sodu bardzo wzrasta.
 


Prosimy oceń
stronę/treści:
  
4/5, ocen: 1
Elektrolity
Ocena: 80 % na 100%
Liczba opinii: 1

Autor tekstu: mgr Karolina W., Warszawa, 2010 - 2022.
Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstu jest zabronione.


Jeśli spodobał Ci się powyższy tekst, daj nam

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Skorzystaj z wyszukiwarki i przeszukaj serwis:


Zobacz również:

ElektrolityTagi:


 
Polityka prywatności, cookies
Warunki korzystania z serwisu
Wyłączenie odpowiedzialności

Reklama


 

Reklama

STRONA GŁÓWNA

menu

Wyniki oraz opisy badań:

badania

choroby

objawy

terminy

placówki

szukaj